Вперше побудована карта меж Сонячної системи Автор: Вікторія · Опубліковано: 16.10.2009 12:27 · Розділ: Наука

Астрономи вперше побудували карту меж Сонячної системи. Зробити це вченим вдалося завдяки даним, зібраним апаратом IBEX (Interstellar Boundary Explorer - дослідник кордонів міжзоряного простору), який був запущений рік тому. Обриси кордонів виявилися зовсім не такими, як передбачали теорії, що вважалися правомірними до цього часу.

Сонячна система відокремлена від навколишнього міжзоряного простору кількома кордонами, які прийнято виділяти по їх будові. Найближча до Сонця область простору отримала назву геліосфери. Вона являє собою "міхур", заповнений зарядженими частинками, що летять від зірки (так званий сонячний вітер). Частинки "розштовхують" молекули міжзоряної речовини, тому геліосфера збіднена ними.

До цього часу вважалося, що форма кордонів системи визначається саме характеристиками частинок сонячного вітру. Основна гіпотеза припускала, що прикордонна частина геліофсери є досить протяжною. Дані, передані апаратом IBEX, спростовують цю точку зору. Кордон геліосфери виявилося дуже вузьким, а її обриси, ймовірно, визначаються впливом магнітного поля міжзоряного простору.

Поки астрономи не можуть з упевненістю сказати, чи дійсно кордони геліосфери влаштовані таким чином, чи, можливо, структура, яку вони мали можливість спостерігати, - це тимчасове явище, пов'язане з якимись, поки невивченими процесами. Визначитися вченим допоможуть нові спостереження з допомогою IBEX.

Апарат IBEX був запущений в космос 20 жовтня 2008. Він рухається по орбіті заввишки 320 тисяч кілометрів і збирає дані про енергетично нейтральні атоми - частинки, які утворюються при зіткненні сонячного вітру з атомами міжзоряного простору. Вивчаючи характеристики спійманих IBEX енергетично нейтральних атомів, вчені можуть зробити висновок про властивості прикордонної зони Сонячної системи. Очікується, що місія IBEX триватиме як мінімум два роки.

Джерело lenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.