Люди миють руки з милом тільки тоді, коли за ними стежать Автор: Вікторія · Опубліковано: 15.10.2009 12:59 · Розділ: Цікаві факти

Якщо з допомогою анкети запитати людину, чи миє вона руки з милом після відвідування туалету, будь-яка відповість ствердно. Однак, як з'ясували дослідники Лондонської школи гігієни та тропічної медицини (London School of Hygiene & Tropical Medicine), насправді все далеко від досконалості. За допомогою колег з коледжу при Лондонському Університеті вони встановили бездротові онлайн-сенсори в туалетних кімнатах на станціях головних британських доріг, щоб отримати незалежні дані про поведінку людей.

Після аналізу даних виявилося, що з 200 тисяч відвідувачів туалетних кімнат тільки 32% чоловіків і в два рази більше жінок - 64% - мають таку корисну звичку, як миття рук з милом. Мільйони людей у світі щорічно вмирають від хвороб, пов'язаних з кишковими та респіраторними інфекціями. Звичка мити руки з милом - найпростіший і найдешевший спосіб вберегти себе від бактерій - збудників цих хвороб. Однак, як показало дослідження, навіть у Великобританії, не кажучи вже про менш цивілізовані країни, більшість людей цим нехтують.

На другій стадії експерименту фахівці вивчали, які текстові послання найкраще спонукають людей дотримуватися правил гігієни. У туалетних кімнатах вони розвісили заклики і гасла різного змісту. Одні були освітніми, наприклад: «Вода не вбиває мікробів, а мило - вбиває», інші зверталися до почуття огиди: «Не будь замазурою, не уникай мила!» і т. п. Тексти спалахували і миготіли на спеціально встановлених моніторах.

З'ясувалося, що просвітницькі тексти сильніше діють на жінок: їх присутність збільшила кількість дам, миючих руки з милом, на 9,4%. На чоловіків подібні заклики не діяли, але приблизно з тією ж ефективністю на них вплинули агітки, які викликають огиду, наприклад: «Змий їх з милом зараз, бо потім ти їх будеш їсти!». При цьому кількість чоловіків, що використовували мило, зросла на 9,8%. Щоправда, виходячи зі звичайної логіки можна було б очікувати, що все буде навпаки, - жінки виявляться більш бридливим, а чоловіки - більш розумними. Однак, отримані дані повністю відповідали статистичними критеріям: людина, за якою спостерігають, поводиться гарно.

Але найефективнішим для обох статей виявилося невинне повідомлення: «Чи вимила руки з милом людина поруч з тобою?». Тобто громадян ненав'язливо закликали простежити один за одним.

Цей експеримент мав і суто практичне завдання. «Ми хотіли з'ясувати, які повідомлення найсильніше діють на поведінку людей, щоб не витрачати гроші на порожні заклики», - говорить Роберт Онгер (Robert Aunger) керівник дослідження. Фахівці переконалися, що, адресуючи послання до чоловіків або до жінок, потрібно використовувати різні мотиви переконання.

Метою акції було домогтися дотримання норм гігієни напередодні Всесвітнього дня миття рук (Global Handwashing Day), який відзначають сьогодні, 15 жовтня. У цій акції візьмуть участь більше 70 країн. Основна мета Дня миття рук - навчити дітей правилам гігієни і тим самим уберегти їх від хвороб. Але, як видно з даних лондонських медиків, дорослим теж варто повчитися корисних звичок.

Джерело local.mb.rian.ru


Інші новини розділу