Ідентифіковано невідому картину Леонардо да Вінчі Автор: Вікторія · Опубліковано: 14.10.2009 14:03 · Розділ: Культура

Британський вчений стверджує, що йому вдалося виявити нову картину Леонардо да Вінчі. Маленький портрет юної дами (33x24 см), виконаний крейдою, олівцем і чорнилом на пергаменті, натягнутому на дубову дошку, вважався роботою невідомого німецького художника початку XIX століття.

Мартін Кемп, почесний професор Оксфордського університету, проводив дослідження картини за допомогою мультиспектральної камери, розробленої французькою компанією Lumière Technology. На отриманих знімках канадський судовий експерт, Пітер Пол Біро виявив відбиток пальця, ідентичний відбитку пальця Леонардо на незакінченій картині «Святий Ієронім у пустелі». Художник працював над нею приблизно в 1480 році, коли, як вважають історики, ще не вдавався до допомоги учнів, з чого вчені роблять висновок, що відбиток дійсно належить великому майстрові епохи Відродження. Крім того, наявність відбитку на шиї дівчини, яка сидить саме по собі є характерною ознакою стилю Леонардо, який найчастіше саме дотиками пальців домагався точності малюнка.

Камера компанії Lumière неодноразово застосовувалася при вивченні робіт старих майстрів. Мультиспектральний аналіз дозволяє розглянути кілька шарів фарби і визначити, які пігменти та пігментні суміші використовувалися художником, без взяття фізичних зразків. Наприклад, для того щоб написати зелений костюм жінки, Леонардо застосував прогресивну техніку ударів чорною крейдою дрібному по жовтуватою поверхні пергаменту. А сама крейда виявився дрібнозернистим чорним аргілітом (глинистим сланцем). Тим часом тілесні відтінки і бурштинові тони ірису виходили завдяки тому, що пергамент просвічувався крізь малюнок.

Інфрачервоний аналіз показав також наявність великої кількості авторських поправок, які дуже схожі на ті, що присутні на малюнку «Жінка в профіль». Як видно, малював її лівша (як відомо, Леонардо таким і був), а реставрував картину - невідомий правша. До нас не дійшли інші картини Леонардо на пергаменті. Проте, відомо, що, коли в 1494 році придворний французький художник Жан Перреаль відвідав Мілан, Леонардо розпитував його про малювання крейдою на пергаменті.

Професор Кемп вважає, що цього разу Леонардо вдався до пергаменту, оскільки портрет призначався для книги віршів, присвяченій зображеній дівчині. Три дірки на лівому краю, явно зроблені голкою, свідчать про те, що колись картина була підшита до рукопису. Костюм жінки і її зачіска відповідають міланській моді кінця XV століття. Радіовуглецевий аналіз пергаменту, виконаний в Інституті фізики елементарних частинок Цюріха (Швейцарія); по його результатах, картину віднесли до періоду 1440-1650 років.

Що ж до дівчини, зображеній на пергаменті, то професор Кемп вважає, що її ім'я - Біанка Сфорца; вона дочка Лодовіко Сфорци (1452-1508), герцога міланського, і його фаворитки Бернардини де Коррадіс. У зв'язку з цим портрет повинен бути написаний близько 1496, коли Бьянка у віці 13-14 років вийшла заміж за капітана Галеаццо Сансеверіно, покровителя Леонардо. Через кілька місяців після весілля вона померла.

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?