У мавп зареєстровано прояв феномену "зловісної долини" Автор: Вікторія · Опубліковано: 14.10.2009 11:20 · Розділ: Наука

Вчені з Прінстонського університету (США) довели, що макаки переживають неприємні відчуття при погляді на штучно створені образи мавп, виконані з високою реалістичністю.

Термін «зловісна долина» (uncanny valley), яким прийнято характеризувати цей феномен, був введений в обіг в 1970 році японським конструктором Масахіро Морі. Він стверджував, що люди будуть краще ставитися до тих роботів, які володіють людськими рисами, однак на певному етапі, коли схожість стане «занадто явною», симпатія зміниться відторгненням. Цей ефект чудово знайомий фахівцям в області комп'ютерної графіки та анімації; його, приміром, вважають однією з причин касового провалу амбітної картини «Остання фантазія», особливістю якої стало використання фотореалістичних тривимірних моделей.

Раніше феномен «зловісної долини» спостерігався тільки у людей. Поставивши собі за мету визначити, чи може подібна поведінка бути властивою іншим тваринам, американські дослідники провели експерименти з п'ятьма макаками-крабоїдами Macaca fascicularis, яким демонстрували нереалістичні, реалістичні і цілком реальні зображення морд мавп. У різних серіях дослідів були використані статичні та анімовані (засобами програми 3D Studio Max 8) зображення, а також документальне відео і кадри з нього.

У результаті з'ясувалося, що всі тварини швидко відводили погляд від реалістичних образів, у той час як інші типи зображень вони розглядали з великим інтересом. За словами вчених, отримані дані вказують на те, що ефект «зловісної долини» має чітко виражене біологічне підґрунтя.

Джерело mail.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.