Розкрито таємницю загибелі легендарного правителя Мітрідата VI Автор: Вікторія · Опубліковано: 13.10.2009 10:50 · Розділ: Цікаві факти

Експедиція під керівництвом доктора історичних наук, Володимира Кузнєцова вже більше 10 років веде розкопки на Таманському півострові. На площі понад 65 гектарів історики виявили величний акрополь, підводні руїни, безліч античних колон і статуй. Це все, що залишилося від колись процвітаючої Фанагорії, яка входила до "чорноморської імперії" легендарного царя Мітрідата VI Євпатора. На території акрополя, іншими словами - міський цитаделі, історики знайшли сліди грандіозної пожежі. А розкопки, проведені на місці згарища, привели до сенсаційного відкриття.

Спочатку дослідники не надали обгорілим фрагментам стін ніякого значення. Їх датували I-II століттями до нашої ери, законсервували і продовжили розкопки міста. Було зрозуміло, що грандіозна споруда площею не менше 500 квадратних метрів в самому серці акрополя колись відігравала провідну роль у житті міста. З якоїсь причини вона практично повністю була знищена вогнем. Лише випадок змусив археологів знову повернутися на попелище - вчених зацікавило, чому сталася пожежа і чому згоріла лише одна будівля. У записах, надісланих римським істориком Аппіаном, Володимир Кузнєцов виявив згадки про повстання в Фанагорії, що сталося в останній рік життя Мітрідата.

Археологи розконсервувати руїни і приступили до їх ретельного вивчення. Розкопки досить швидко дали результати. "Ми знайшли кілька сотень монет, у тому числі сім кинутих гаманців", - розповідає керівник експедиції. Виявлені монети свого часу карбувалися в різних містах - не тільки в самій Фанагорії або Пантікапеї, але і в Малій Азії. Серед інших, виявлено монети з профілем самого Мітрідата і досить рідкісна, навіть для того часу, тетрадрахма (монета, номіналом 4 драхми).

Фото взято з сайту itogi.ru
Фото взято з сайту itogi.ru

Крім монет археологи розкопали і предмети розкоші. Так, було знайдено сильно пошкоджену скриньку з накладками з кістки. В ній колись зберігалися коштовності. Однак температура під час пожежі була настільки високою, що камені, як вважають вчені, просто розсипалися, а золото розплавилося і перетворилося на дрібні крапельки, які навіть не можливо було зібрати. Володимир Кузнєцов показує дві частково розплавлені золоті каблучки. Їх колись прикрашали масивні дорогоцінні камені. Мінерали, на жаль, не витримали жару полум'я, але золоті оправи залишилися. Знайдені предмети побуту - фрагменти посуду, кухонне приладдя - також відносяться до предметів розкоші.

Фото взято з сайту itogi.ru
Фото взято з сайту itogi.ru

Археологів здивувало, те що всі коштовності були розкидані в різних місцях. "Мабуть, люди метушилися в паніці", - припустив Володимир Кузнєцов. Навіть гаманці - шкіряні або ганчір'яні мішечки з монетами - просто валялися на підлозі. Вони збереглися до сьогодні у формі грудок сплавлених монет.

Що за трагедія розігралася в охопленому пожежею будинку? Це питання найбільше мучило Володимира Кузнєцова. Але в підсумку, зіставивши історичні дані й вивчивши список знахідок, керівник експедиції прийшов до висновку: у центрі виявленого акрополя розташовувався палац Мітрідата. Адже відомо, що Пантікапея була однією з двох столиць Понтійської держави. Роль другого виконувала Фанагорія, розташована в азійській частині імперії. До цього часу історики припускали, що це був економічний центр. Але наявність монаршої резиденції надає місту столичного значення.

Джерело itogi.ru


Інші новини розділу