Названо переможців Нобелівської премії з економіки Автор: Вікторія · Опубліковано: 12.10.2009 16:08 · Розділ: Цікаві факти

Члени Нобелівського комітету вперше присудили премію з економіки жінці - американці Елінор Остром (Elinor Ostrom), яка розділила успіх зі своїм співвітчизником Олівером Вільямсоном (Oliver Williamson). Переможниця переконливо довела, що державне регулювання і приватизація неефективні при управлінні ресурсами загального користування, а Вільямсон розробив теорію взаємодії вільних ринків та ієрархічних структур - фірм.

Елінор Остром народилася в 1933 році в Лос-Анджелесі, навчалася в місцевій філії Каліфорнійського університету; тут-таки захистила докторську дисертацію. Зараз займає посаду професора політології в університеті Індіани (США). А Олівер Вільямсон народився в 1932 році в місті Суперіор (Вісконсін, США). Ступінь доктора філософії отримав в Університеті Карнегі-Меллона; в даний час працює в Каліфорнійському університеті в Берклі.

Елінор Остром вивчала динаміку зміни стану різних об'єктів загального користування (озер, пасовищ, лісів) і прийшла до висновку, що приватизація і втручання держави в управління цими ресурсами в більшості випадків не приносять позитивних результатів. Було прийнято вважати, що за відсутності регулювання кожен користувач буде дбати лише про особисту вигоду, нехтуючи інтересами інших. І також вдалося довести, що спільноти користувачів ресурсів зазвичай виробляють ефективні і досить складні механізми прийняття рішень та вирішення конфліктів. Прикладом однозначно негативного впливу держави економістка вважає колективізацію в СРСР.

В основі розробленої Олівером Вільямсоном теорії лежить припущення про те, що ринки та ієрархічні структури являють собою два конкуруючих типи управління, які по-різному проявляються в ситуаціях зіткнення інтересів. До недоліків ринків вчений відносить те, що для вирішення конфліктів на них доводиться вести тривалі переговори, успіх яких далеко не гарантований. Всередині однієї фірми конфлікт швидко погасить керівник; в той же час він, звичайно, може зловживати своєю владою. Конкурентні ринки Олівер Вільямсон вважає досить ефективними утвореннями, однак в умовах обмеження конкуренції фірми, на думку вченого, краще справляються з врегулюванням конфліктів.

Джерело gazeta.ru


Інші новини розділу