Загублений світ в кронах секвої Автор: Вікторія · Опубліковано: 12.10.2009 11:33 · Розділ: Екологія

Американські вчені розробили нові способи дослідження найвищих дерев на Землі. Мова йде про секвою - ці дерева не тільки найвищі на Землі, а й найдавніші з нині існуючих, - їхній вік часто перевищує 3000 років. Поширені вони на західному узбережжі США, в основному в Каліфорнії, а також в Орегоні. Однак зараз віковічні секвої опинилися під загрозою - під час лісозаготівельних робіт їх вирубують катастрофічними темпами.

Тим часом, тільки в останні роки вчені зуміли досить повно вивчити ці унікальні дерева. Завдяки розробленим новітнім способам подолання висоти, ентузіасти досліджували секвої сантиметр за сантиметром - від підніжжя до самої вершини.

Біолог Майк Фей, який вів дослідження в Національному парку Редвудс (redwoods - англійська назва секвої), що в північній Каліфорнії протягом 330 днів, подолав відстань 5 тисяч кілометрів, рухаючись з півночі на південь парку. Наукові дослідження показали, що крони величезних дерев - це фантастичний, раніше невідомий світ, де живуть багато представників флори та фауни. Виявилося, що на висоті 100-120 метрів на дереві ростуть ягідні чагарники, в кронах водяться рідкісні комахи, саламандри і плямисті сови, місце існування яких в результаті інтенсивної вирубки дерев скоротився на 90%.

А фотограф Нік Ніколс провів у лісах секвої цілий рік. Він поставив перед собою завдання зафіксувати дерево в повну висоту - таких фотознімків раніше не робив ніхто. Протягом 21 дня за участю науковців та інших фотографів йшла напружена робота, в результаті якої за допомогою сучасних комп'ютерних технологій вдалося поєднати воєдино 84 фотографії різних частин величезного дерева.

Терренс Адамсон віце-президент Національного географічного товариства США розповів, що хижацька вирубка дерев ведеться не тільки на заході США. На острові Борнео знищуються ліси, які відіграють найважливішу роль в регулюванні клімату, при цьому скорочується популяція рідкісних видів тварин, таких як орангутанги і слони. В основному ліси на Борнео вирубуються з метою розчищення території для пальмових плантацій - вони необхідні для виробництва пальмової олії, що використовується в Європі в якості біопалива. Ці проекти активно підтримуються й субсидуються Європейським союзом. Разом з тим, якщо вирубка триватиме нинішніми темпами, то через 20 років лісів на острові не залишиться.

Він також нагадав, що завдає величезної шкоди природі і видобуток «традиційного» палива - нафти. Терренс навів приклад, що в результаті розробки нафтових пісків в провінції Альберта (Канада) змінюються природні ландшафти, у водну систему потрапляють шкідливі речовини, порушується екологічна рівновага, гинуть риби та птахи, погіршується здоров'я людей.

Джерело nkj.ru


Інші новини розділу