Розкрито механізм роботи біологічного годинника у ссавців Автор: Вікторія · Опубліковано: 12.10.2009 10:58 · Розділ: Цікаві факти

Групі вчених з університетів Манчестера (Великобританія) та Мічигану (США) вдалося «розшифрувати» сигнал, який використовується для регулювання циркадних ритмів у мишей, і довести, що існуюча теорія роботи біологічного годинника помилкова. За підтримку циркадних ритмів у ссавців відповідають нейрони, розташовані в супрахіазматичному ядрі (СЯ) головного мозку. Раніше вважалося, що час кодується частотою, з якою ці клітини посилають імпульси: вдень вона зростає, а вночі, навпаки, знижується.

Слід зазначити, що з усіх нейронів СЯ активну участь у роботі біологічного годинника приймають лише ті, в яких проявляється ген per1. В попередніх експериментальних дослідженнях фіксувалися електричні сигнали, що приходять від будь-яких клітин СЯ.

А цього разу вчені провели досліди на мишах і зібрали вичерпні дані про функціонування більше 400 нейронів СЯ. Ці результати вони перевірили на відповідність створеній заздалегідь теоретичній моделі; за їхніми словами, збіг був практично стовідсотковим. Після цього, у другій серії експериментів, були зареєстровані окремо параметри клітин СЯ, що містять per1.

Виявилося, що в денний час, поки інші нейрони посилають сигнали з чудово відомою фахівцям періодичністю, per1-клітини «мовчать», перебуваючи у збудженому стані. За цим слідує короткий період активності, який приблизно збігається за часом із заходом Сонця, після чого вони повністю «заспокоюються» і перебувають у такому стані до світанку. Тут per1-нейрони знову демонструють нетривалу активність, і все повторюється спочатку.

Саме цей цикл, стверджують дослідники, і регулює роботу біологічного годинника у мишей. Аналогічна система повинна спостерігатися і у людей, оскільки механізми циркадних ритмів у різних ссавців практично не відрізняються.

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу