Для виверження вулкану не потрібна тривала "підготовка" Автор: Вікторія · Опубліковано: 08.10.2009 16:28 · Розділ: Наука

Вулканам зовсім не обов'язково довгі місяці готуватися до виверження. Геологи виявили різновид лави, що може буквально за години вирватися на поверхню з глибини кілька кілометрів. Відкриття геологів спровокувала подія, що сталася поблизу чилійського містечка Чайтен, розташованого за 10 кілометрів від однойменного вулкана. Ввечері жителі міста відчули сильні підземні поштовхи, а вже вранці вулкан почав викидати лаву, гази і попіл. Виверження, що тривало незвичайно довго привернуло підвищену увагу вчених усього світу, за ним стежили навіть з космосу.

Зібрані зразки пемзи дозволили Джонатану Кастро (Jonathan Castro) і Дональду Дінгвелу (Donald Dingwell) з'ясувати, що рух потужних потоків лави всередині вулкану відбувся всього за 4 години, незважаючи на те, що вона піднімалася з глибини понад 5 кілометрів. Така швидкість не дозволить організувати евакуацію та інші роботи щодо збереження життя і майна людей.

До цього часу вважалося, що вулкани вкрай повільні. За тижні і навіть місяці вони попереджали про небезпеку землетрусами, невеликими викидами диму та попелу. Але, як з'ясувалося, так воно є не у всіх випадках. Лава також зовсім не однакова. Існує три породи лави: дацит, андезит та ріоліт. Вони відрізняються кількісним вмістом низки хімічних речовин і, як наслідок, мають різні точки плавлення, а також по-різному поводяться в розплавленому стані. Ті вулкани, які обдаровують околиці дацитом і андезитом, очевидно, й справді повільні. А от з їх «родичем», ріолітом все набагато складніше.

Зразки для своїх досліджень, вчені зібрали в двох місцях: на відстані десяти кілометрів на південний схід та двох кілометрів від жерла вулкана. Визначивши хімічний склад, щільність, ступінь кристалічності і розмір часток вулканічних викидів, вчені змогли відновити їхній життєвий цикл, що дало можливість створити графіки змін температури і тиску. Розплавлена речовина (ріоліт) піднімалася з глибини 5 кілометрів зі швидкістю приблизно 1 метр в секунду. Всього ця подорож зайняла приблизно 4 години. Дослідники відзначають, що в ході такого швидкого підйому з породи під високим тиском виходять розчинені в ній гази, що цілком може призвести до вибуху вулкана.

Досліди зі сплавами показали, що при температурах в районі 800°С, які відповідають старту лави в надрах Землі, ріоліт дійсно має низьку в'язкість. Загалом, вчені попереджають, що звіти про небезпеку низки вулканів доведеться переглянути.

Джерело infox.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.