Вчені дослідили походження метеликів Автор: Вікторія · Опубліковано: 07.10.2009 10:28 · Розділ: Природа

Біологи практично нічого не знають про минуле метеликів, оскільки скам'янілих останків їх попередників не виявлено. А нещодавно вченим вдалося відкрити завісу таємниці, побудувавши еволюційне дерево цих комах. Очолювана Ніколасом Уолбергом, група вчених з університету Тарту (Естонія) десять років тому почала відновлення історії еволюції метеликів, вибравши для дослідження родину німфалідів, оскільки саме вони є одним з основних видів комах, на прикладі яких здійснюється вивчення еволюції та екології. До цієї родини відноситься близько шести тисяч видів.

Вчені досліджували особин чотирьохсот різних яйцекладок, які представляли всі основні лінії цієї родини. Метелики були зібрані за допомогою аматорів-ентомологів та інженерів з багатьох країн світу. В ході роботи було досліджено десять генів і описано 235 морфологічних ознак комах.

Для виявлення часу відділення одних груп німфалідів від інших були потрібні скам'янілі останки їхніх предків, але оскільки вони відсутні, були вивчені останки квітів, які служили джерелом живлення для древніх метеликів. Біологи вирішили, що предки сучасних німфалідів харчувалися тими ж видами рослин, що й сучасні метелики. Час появи цих рослин "в камені" було прийнято вважати приблизною датою появи відповідних метеликів. Як вдалося з'ясувати вченим, родина німфалід з'явилася близько дев'яноста мільйонів років тому.

Крім цього, дослідники встановили, що близько шістдесяти чотирьох мільйонів років тому нових видів стало з'являтися значно менше, але через якийсь час їх кількість знову зросла. Цей своєрідний "збій" відповідає часу переходу від крейдяного періоду до палеогену, або періоду вимирання. Можливо, його причиною було падіння астероїда, що спричинило потемніння неба, а отже, і різке зменшення кількості квітів, які служили їжею для метеликів.

До цього вчені вважали, що метелики з'явилися на планеті між 35 і 130 мільйонами років тому, визначивши в якості верхньої межі вік найдавнішої з виявлених скам'янілостей, а нижньої - поділ величезного континенту Гондвани.

Джерело ecoportal.ru


Інші новини розділу