Реєстрація космічного випромінювання допоможе прогнозувати виверження вулканів Автор: Вікторія · Опубліковано: 06.10.2009 09:51 · Розділ: Наука

Вчені з Токійського університету та Організації з досліджень в сфері прискорювачів високих енергій (Японія) продемонстрували, що реєстрація певного компоненту космічного випромінювання дозволяє стежити за переміщенням речовин всередині вулканів.

Дослідники займалися вимірюванням інтенсивності потоку мюонів - заряджених частинок, з низькою тривалістю "життя" (2,2 мікросекунди), які утворюються при зіткненні високоенергетичних протонів космічного випромінювання з молекулами газів в атмосфері Землі. Мюони, маючи порівняно високу проникаючу здатність, можуть заглиблюватися в гірські породи на значні відстані. При цьому, значення інтенсивності потоку частинок, зареєстроване на певній глибині, можна пов'язати зі щільністю пройденої ними речовини.

Для проведення експерименту, дослідники вибрали вулкан Асама, де, під землею, було встановлено детектор випромінювання, на відстані 1,2 км від жерла. 2 лютого 2009 року відбулося виверження вулкану, в ході якого назовні було викинуто близько 50 тис. тон попелу та інших речовин.

Науковці використали цю можливість для перевірки своїх гіпотез: вони порівняли показники приладу за період з 6 січня по 1 лютого зі значеннями, отриманими з 2 по 8 лютого, і вирахували, що маса виверженої речовини повинна дорівнювати 65 250 т (похибка експерименту, втім, така, що мінімальна розрахована величина становить 2 558 т, а максимальна - 302 812 т). Зі збільшенням тривалості спостережень невизначеність результатів зменшилася; використавши дані за період з 2 лютого по 5 березня, автори отримали масу 30 780 т (мінімальне та максимальне значення - 11 305 і 68 503 т).

На думку фізика, Роя Швіттерса з Техаського університету в Остіні (США), в майбутньому така методика може стати в нагоді для відстеження переміщень магми та прогнозування вивержень. Дані щодо інтенсивності потоків мюонів, відзначає пан Швіттерс, набагато легше інтерпретувати, ніж сейсмограми, оскільки в першому випадку можна не враховувати впливу багатьох характеристик гірських порід.

Джерело newscientist.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.