Швейцарія погодилася вільно приймати болгар та румунів Автор: Lussilda · Опубліковано: 09.02.2009 18:10 · Розділ: Події у світі

В неділю, 8 лютого, в Швейцарії відбувся національний референдум, на якому було визначено долю угоди з ЄС про вільне переміщення громадян. Швейцарцям пропонувалося відповісти на питання, чи погоджуються вони на продовження угоди з ЄС щодо вільного пересування громадян Євросоюзу територією Швейцарії та її поширення на Болгарію і Румунію.

Нагадаємо, що ці дві держави приєдналися до ЄС ще 1 січня 2007 року, але міжнародний договір на територію Швейцарії не розповсюджувалася.

Ще задовго до початку плебісциту навколо волевиявлення швейцарців точилося багато суперечок. Наприклад, за позитивне вирішення закликав уряд Швейцарії і три з чотирьох найбільших партій. Мотивація була абсолютно логічною: у разі відміни угоди про вільне переміщення громадян, протягом шести місяців втратить чинність цілий пакет двосторонніх угод між ЄС та Швейцарією.

А ось ультраправа частина Швейцарії побоювалася посилення притоку дешевої робочої сили з Болгарії і Румунії. Вони вважали, що це призведе до зниження рівня зарплат і зростання злочинності. Як зауважив представник праворадикальної Народної партії Ясмін Гуттер: «Наша країна і без того має найвищу квоту іноземців у цілій Європі. Це несе в собі ризики. Також в плані чужих культур, чужих релігій. Я особисто маю страх, що колись ці ризики себе проявлять».

Натомість громадяни Швейцарії сказали «так» європейському співтовариству. Як передає Deutsche Welle, майже 60 відсотків швейцарців підтримали пропозицію уряду. Це рішення викликало схвальний відгук як від представників Європейського Союзу, так і від місцевих політиків

Зокрема, голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу привітав такий «чудовий результат», а міністр економіки Швейцарії Доріс Лойтгард назвала це проявом зрілості своїх співгромадян, пише Deutsche Welle.

Європейська Комісія та Чехія, яка протягом цього півріччя керує роботою ЄС, також сприйняли результат референдуму у Швейцарії із задоволенням.

За інформацією Radio Polonia, результати референдуму ставили на карту відносини Швейцарії не лише з Румунією та Болгарією, але й з іншими членами ЄС. Річ у тім, що після того як на референдумі 1992 року швейцарці відхилили вступ до ЄС, політика зближення цієї країни з Європейським союзом регулюється низкою двосторонніх угод з кожною окремою країною, що входить до ЄС. Особливість цієї моделі полягає в тому, що анулювання угод з однією державою-членом ЄС автоматично тягне за собою припинення дії договору з рештою країн спільноти. Таким чином відмова швейцарців надати болгарам та румунам право вільного пересування призвело б до відновлення кордонів між Швейцарією та іншими країнами-членами Євросоюзу, які були скасовані лише кілька місяців тому.


Інші новини розділу