Оприлюднено результати вивчення скелета гомінідів Автор: Вікторія · Опубліковано: 05.10.2009 09:22 · Розділ: Наука

Вчені оголосили про завершення основного етапу дослідження останків ардіпітека Арді, вік яких становить близько 4,4 млн. років. Фрагменти скелета гомініда Ardipithecus ramidus були виявлені на території Ефіопії, в долині Афар, ще в 1992 році. А в 1974 році, на відстані всього 74 кілометри від місця розкопок, був знайдений скелет австралопітека афарского Люсі, вік якого становить 3,2 млн. років.

Перший науковий опис А. ramidus з'явився в 1994 році. Розкопки в Ефіопії, тривали ще досить довго, в результаті чого було вилучено більше 135 тис. фрагментів кісток і зубів, які належать різним видам хребетних. Дослідникам вдалося ідентифікувати останки 36 представників ramidus A.

Цінність скелета самки А. ramidus, Арді, маса тіла якої досягала 50 кг, а ріст - 120 см, полягає в тому, що її кістки гарно збереглися. Останки Арді складаються зі 125 фрагментів, причому найбільш повно представлені кістки нижніх та верхніх кінцівок. Вік скелета був встановлений методом радіометричного датування гірської породи (туфів) в місці виявлення. Також вченим відомі і більш древні останки гомінідів (наприклад, знайдений в Чаді череп віком близько 6 млн. років), однак вони не дають однозначної відповіді на запитання про спосіб життя давніх гомінідів.

Аналіз кістяка Арді показав, що представники А. ramidus пересувалися дуже незвичайним чином. Великі пальці на задніх кінцівках Арді відставлені в сторони, як у багатьох людиноподібних мавп, що дозволяли більш упевнено триматися на гілках дерев. У той же час у А. ramidus виявлена невелика кістка, яка «фіксувала» відведений палець і давала можливість пересуватися по землі на двох задніх кінцівках, нехай і з невисокою ефективністю. У сучасних шимпанзе та горил цієї кістки немає.

Фото взято з сайту oko-planet.su
Фото взято з сайту oko-planet.su

Аналогічні риси проглядаються і в будові таза: кістки великого тазу розташовувалися таким чином, щоб при ходьбі на задніх кінцівках Арді не розгойдувалися з боку в бік, як шимпанзе. Навпаки, схеми розташування кісток малого тазу у А. ramidus і людиноподібних мавп повністю збігаються.

Фото взято з сайту oko-planet.su
Фото взято з сайту oko-planet.su

На дереві Арді пересувалася на чотирьох кінцівках, спираючись на долоні, - такий спосіб не має нічого спільного з брахіацією людиноподібних мавп, які переміщуються переважно на руках, похитуючись і «перестрибуючи» з гілки на гілку. При ходьбі на чотирьох кінцівках сучасні шимпанзе та горили, спираються на кісточки пальців, що вимагає певної твердоті, у той час як у А. ramidus суглоби зап'ястя і пальців були дуже рухливі.

Таким чином, виявлення кістяка Арді підтверджує, що предки людини не пересувалися на кісточках пальців і куди сильніше відрізнялися від шимпанзе, ніж було прийнято вважати. «Результати вивчення А. ramidus дозволяють говорити про наявність тривалої перехідної стадії в еволюції людини, - резюмує один з учасників дослідження, Оуен Лавджой з Кентского університету (США). - Це міняє всі наші уявлення про розвиток гомінідів».

Джерело oko-planet.su


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.