Інтенсивність космічного випромінювання досягла 50-річного максимуму Автор: Вікторія · Опубліковано: 30.09.2009 17:33 · Розділ: Цікаві факти

За даними супутника Advanced Composition Explorer, рівень космічного випромінювання у 2009 році на 19% перевищив показники докосмічної ери. Землі цей сплеск нічим не загрожує, але вченим доведеться задуматися над тим, як краще захистити космонавтів, які виходять у відкритий космос.

Причина такого явища полягає в сонячному мінімумі - тимчасовому затишші в активності нашого світила, яке почалося в 2007 році. Науці давно відомо, що це призводить до підсилення інтенсивності космічного випромінювання, адже висока сонячна активність як би накачує зсередини геліосферу. Це захищає Сонячну систему, увійшовши до якої, космічним «променям» доводиться долати зустрічний потік сонячного вітру.

Зовнішнє космічне випромінювання складається з субатомних часток - протонів в основному, хоча трапляються й важкі атомні ядра, - розігнаних майже до світлової швидкості далекими вибухами наднових зірок. Досягаючи атмосфери Землі, вони викликають потік вторинних частинок, які можуть завдати шкоди супутникам.

Вчені NАSА очікують, що найближчими роками інтенсивність випромінювання на 30% перевищить показники першої половини XX століття, але в цьому немає нічого страшного. Кілька століть тому випромінювання було на 200% інтенсивнішим, ніж зараз, проте атмосфера і магнітне поле Землі служать непробивним щитом.

До запуску штучних супутників виміряти інтенсивність космічного випромінювання безпосередньо було неможливо. Проте фахівці знають, що, увійшовши в атмосферу, космічна частка створює ізотоп берилію 10Be, який зберігається в полярних льодах. Вивчення льодовиків дозволило реконструювати зміни інтенсивності випромінювання протягом останньої тисячі з лишком років.

Джерело vesti.az


Інші новини розділу