Розкрито таємницю походження клітин Меркеля Автор: Вікторія · Опубліковано: 30.09.2009 15:52 · Розділ: Наука

Група вчених з Бельгії, Ізраїлю та Німеччини з'ясувала, що клітини Меркеля (які вважаються відповідальними за тактильну чутливість) розвиваються з епідермальних стовбурових клітин. Ці рецепторні клітини, які, сприймаючи подразнення, що виникають при зіткненні шкіри з предметами навколишнього середовища, передають їх до нейронів, були вперше описані в 1875 році німецьким анатомом та гістологом, Фрідріхом Зиґмундом Меркелем.

Вони розташовуються на особливо чутливих ділянках шкіри, а за показниками експресії протеїнів, нагадують як клітини епітелію так і нейрони. Тому, немає нічого дивного в тому, що їхнє походження стало предметом суперечок вчених: деякі вважають їхніми попередниками покривні тканин, а інші - нервові.

Намагаючись дійти істини, дослідники провели низку експериментів на мишах. Використовуючи флуоресцентні мітки, вони простежили за виникненням клітин Меркеля. Як виявилося, під час ембріонального розвитку їх попередниками служать епідермальні клітини; у дорослих особин чисельність популяції клітин Меркеля також підтримують епідермальні стовбурові клітини.

Клітини Меркеля (виділено червоним) не формуються у мишей при відсутності (праворуч) транскрипційного фактора Atoh1. Фото взято з сайту compulenta.ru
Клітини Меркеля (виділено червоним) не формуються у мишей при відсутності (праворуч) транскрипційного фактора Atoh1. Фото взято з сайту compulenta.ru

Крім того, дослідникам вдалося встановити, що ключову роль у формуванні клітин Меркеля грає фактор транскрипції Atoh1, який, як було з'ясовано раніше, пригнічує розвиток рідкісної форми раку шкіри - карциноми з клітин Меркеля. У майбутньому вчені мають намір визначити, які саме функції виконує цей транскрипційний фактор, і які сигнальні шляхи регулюють диференціацію клітин в даному випадку.

Джерело webplus.info


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.