Сьогодні в Києві відкриється пам'ятник Анатолію Кузнєцову Автор: Вікторія · Опубліковано: 29.09.2009 10:25 · Розділ: Культура

Цього року в Києві відзначають 80-річчя з дня народження письменника Анатолія Кузнєцова. З нагоди цієї знаменної дати сьогодні, 29 вересня, в Києві, неподалік від Бабиного Яру, відкривається пам'ятник Кузнєцову.

В яру на північно-заході української столиці восени 1941 року нацисти проводили масові розстріли, в основному єврейського населення. Цим трагічним подіям присвячений роман письменника Анатолія Кузнєцова "Бабин Яр", в скороченому вигляді опублікований в 1966 році в журналі "Юність", але за радянських часів з цензурних міркувань повністю так і не виданий. Кузнєцов у кінці 70-х років емігрував до Лондона і до своєї смерті в 1979 році співпрацював з Радіо Свобода.

Розповідає син Анатолія Кузнецова - Олексій Кузнєцов: "Цей пам'ятник створив Володимир Журавель, молодий київський скульптор. На мій погляд, ідея пам'ятника просто чудова. Письменника зображено в образі персонажа роману "Бабин Яр". Там, у Києві, 12-13-річний хлопчик - точно такий, як описано в романі - стоїть на розі вулиць Петропавловська та Фрунзе. Це зовсім недалеко від Бабиного Яру і від того місця, де раніше був будинок, описаний у романі "Бабин Яр", будинок, в якому і жив батько. І ось цей хлопчик у пальті, в шапочці, з такою торбинкою за плечима стоїть біля стіни будинку і читає знаменитий наказ, з якого, власне, почалася трагедія: "всім жидам міста Києва з'явитися в такий-то час" і так далі.

Створення пам'ятника фінансує "меценат, який бажав залишитися невідомим".

Минулого року був вперше виданий український переклад "Бабиного Яру", я зробив його років десять тому - і ось, нарешті, він побачив світ. Зараз, на початку жовтня, в Росії вийде чергове видання роману. Ми трохи не встигли до 18 серпня, тобто до 80-річчя Анатолія Кузнецова.

Це видання буде знаменне тим, що крім тексту "Бабиного Яру" вперше буде видано кілька десятків бесід з Анатолієм Кузнєцовим за період з 1969 по 1979-й роки".

У 60-ті роки минулого століття на місці трагедії було встановлено пам'ятник загиблим, однак згадок про Голокост в композиції меморіалу не було. Зараз такий пам'ятник встановлено. Частина району з того часу забудована, і час від часу в Києві спалахують громадські дискусії про те, як має виглядати меморіальний комплекс пам'яті жертв нацистських репресій. Кабінет міністрів України прийняв постанову про створення Державного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр".

Про меморіальний комплекс та музейні експозиції, присвячені Бабиному Яру, розповідає співробітник київського Музею Великої Вітчизняної війни Марина Шевченко: "Меморіальний комплекс "Бабин Яр" був створений кілька десятиліть тому. Щороку в ці трагічні дні сотні киян йдуть вклонитися праху закатованих. Я вважаю, що на території "Бабиного Яру", крім меморіального комплексу, більше нічого ні за яких умов не можна будувати. На кістках не будують, а тільки поклоняються і пам'ятають.

Подейкують, що ніби сільрада виділила тут місце для двох житлових будинків. Я вважаю, що це просто провокація. Там дуже багато киян, понад сто тисяч - киян різних національностей; там вся земля в похованнях... Це величезна братська інтернаціональна могила.

Наш музей проводить велику роботу. Трагедією Бабиного Яру ми починаємо розповідь про трагедію інших населених пунктів України, через які наступали нацистські війська і де вони творили свої злочини. Бабині Яри були і в Житомирі, Дрогобичі, Львові, і в інших містах. Минулого року ми практично повністю переробили цей зал, тому що зібрали дуже багато реліквій. Наприклад, особисті речі загиблих нам передав Ілля Левітас, який зібрав їх підлітком у 1944-1945 році. Представлені також матеріали Гупола - члена організації українських націоналістів, який у лютому 1942 року теж був розстріляний у Бабиному Яру. Там же був розстріляний професор Київського медичного інституту, Лазуренко, який був активним учасником комуністичного підпілля в Києві. Є і друкарська машинка Анатолія Кузнєцова, на якій його рукою видряпано: "Ця машинка надрукувала "Бабин Яр".

Для багатьох людей саме від книги Анатолія Кузнєцова почалося осмислення, що ж таке Бабин Яр для України і для всього людства".

Джерело svobodanews.ru


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?