Знайдено загублене місто-столицю стародавньої Скіфії Автор: Вікторія · Опубліковано: 28.09.2009 10:18 · Розділ: Цікаві факти

На відстані 60 км від Сімферополя дослідники виявили резиденцію царської династії, а також некрополь, де ховали жителів міста. Дане відкриття стало головною сенсацією сезону розкопок в Криму. Як припускають вчені, їм пощастило виявити в степах кримського півострова стародавню столицю Скіфії.

Експедиція Кримської філії Інституту археології НАН України кілька років працювала в районі одного з найбільших у Євразії некрополів, досліджуючи околиці комплексу курганів Беш-Оба, поки не наткнулася на руїни древніх будівель неподалік від Білої скелі (Ак-Кая). З'ясувалося, що жителі з навколишніх сіл давно вже розтягують каміння історичних пам'яток для своїх господарств.

Саме на Білій скелі раніше були виявлені найвидатніші скіфські могильники - царські кургани. А як виявилося тепер, резиденція скіфських царів знаходилася зовсім близько. Археологи сподівалися розкопати середньовічний культурний шар, проте відразу ж натрапили на дуже цікавий античний: було виявлено стіни, вежі, приміщення, святилища, а також сліди пожеж.

Порівняння планів розкопок з аерофотозйомкою і зйомкою з космосу показало, що знайдено велике місто з фортецею, яке існувало на два століття раніше, ніж Неаполь Скіфський, відомий нам центр Скіфської держави. Це відкриття обіцяє дати унікальний матеріал для вивчення історії кочових народів Північного Причорномор'я.

"Ми знаємо багато скіфських поселень, десятки тисяч курганів, але пам'яток такого масштабу і статусу давно вже не знаходили. Такі відкриття трапляються раз на сто років. Про те, щоб знайти місто з оборонними укріпленнями, можна тільки мріяти! Ми знайшли адміністративний і культурний центр кримської Скіфії, що відноситься до III століття до нашої ери, який у свій час впливав на весь регіон. Там жили царі ", - відзначив директор Кримської філії Інституту археології НАН України Віктор Миц.

"Що особливо цікаво, так це факт, що розквіт виявленої фортеці припадає на III століття до н.е. А цей період, з цілої низки обставин, до цього часу залишається білою плямою в історії Північного Причорномор'я. В той час, після розпаду Імперії Олександра Македонського почалися війни і переділ територій, які призвели до нестабільності і в Чорноморському басейні, і в Азії, і в Середземномор'ї", - додав керівник експедиції, завідуючий відділом греко-варварської археології, Юрій Зайцев.

Місто займало площу близько 10 га і не раз переживало облоги та пожежі. Будинки та господарські споруди були обнесені міцною стіною, товщина якої сягала п'яти метрів. Визначити часову приналежність міста допомогла грецька кераміка, що була у великих кількостях виявлена в житлових кварталах. На свої гончарні вироби стародавні майстри ставили іменне клеймо, за яким можна визначити період виготовлення цих амфор і глечиків: в даному випадку, це середина III століття до н. е.

Крім того, вченим вдалося знайти і некрополь, де ховали пересічних городян. При цьому дослідники зіткнулися і з загадковим феноменом "костниці", коли кістки 80, похованих в іншому місці, воїнів були принесені і викладені в склепі.

Дослідження стародавнього міста будуть тривати ще не один рік. Але вже зараз археологи говорять, що в чорноморському регіоні це найвизначніше відкриття XXI століття.

До цього часу була відома тільки одна скіфська столиця: вона перебувала на місці сучасного Сімферополя і називалася Неаполіс, тобто "нове місто", де правили цар Скілур та його спадкоємці. У туристичних гідах цей археологічний комплекс відомий як Неаполь Скіфський, відкритий ще в 1827 році. Дослідники припускали, що до "нового міста" ймовірно, десь було і "старе".

Джерело digest-news.ru


Інші новини розділу