Психологи довели існування свободи волі Автор: Вікторія · Опубліковано: 25.09.2009 10:20 · Розділ: Наука

Психологам вдалося спростувати результати експерименту, проведеного понад чверть століття тому, який доводив, що підсвідомі процеси визначають свідомі рішення. У рамках оригінального дослідження, проведеного в 1983 році, вчені просили добровольців по команді поворухнути пальцем або зап'ястям на вибір. Мозкова активність добровольців записувалася за допомогою спеціальних датчиків.

В результаті вченим вдалося зареєструвати особливий сигнал, поява якого на декілька десятих часток секунди випереджала безпосередньо сам рух добровольців. Даний результат вчені інтерпретували як відсутність свободи волі: рішення приймається підсвідомо ще до того, як людина свідомо робить рух.

В рамках нового дослідження вчені трохи модифікували схему досліду. Учасників просили вирішити натискати або не натискати кнопку, проте безпосередньо виконати (або не виконати) дію вони повинні були після спеціального звукового оповіщення. При цьому, якщо підсвідомий процес (проявом якого фіксується особлива мозкова активність) дійсно керує діями людини, то в разі прийняття рішення натиснути на кнопку після звукового оповіщення сигнал повинен змінюватися. Однак, нічого подібного не спостерігалося.

Тоді вчені провели наступний експеримент, в ході якого, добровольці, відразу після звукового сигналу повинні були вирішити, якою рукою вони будуть натискати на кнопку. Дослідники вважали, що, оскільки ліва півкуля керує правою половиною тіла і навпаки, то розташування спостережуваного сигналу має бути взаємопов'язане з тим, яка рука використовується. Цей дослід також закінчився невдачею.

За словами науковців, такі результати демонструють, що людина в принципі здатна приймати свідомі рішення, тобто має місце свобода волі. Однак, багато фахівців не згодні з цими висновками. Вони вважають, що наявність звукового сигналу в експериментах змінює ситуацію настільки, що їх не можна порівнювати з попередніми.

Джерело lenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.