Представлено комплексну оцінку впливу людини на навколишнє середовище Автор: Вікторія · Опубліковано: 24.09.2009 17:29 · Розділ: Екологія

Група експертів з Європи, США та Австралії визначила значення ключових параметрів, що характеризують негативний вплив людини на природу, і встановила межі, за якими починаються незворотні зміни навколишнього середовища.

"Людство вступає в епоху антропоцена; наші дії можуть зруйнувати природний механізм саморегуляції планети", - говорить один з учасників дослідження Уілл Стефен (Will Steffen) з Австралійського національного університету. Сандер ван дер Леу з Університету штату Арізона продовжує думку колеги: "Ми сподіваємося, що хід дискусій про глобальне потепління зміниться; одним лише скороченням викидів парникових газів екологічної рівноваги не добитися".

У своєму дослідженні фахівці виділили десять пов'язаних між собою факторів впливу людини на природу. Це зміни клімату; збільшення кислотності вод Світового океану; зниження концентрації озону в стратосфері; зміна біогеохімічних циклів азоту та фосфору; обсяг використовуваної людством прісної води; зміна структури землекористування; скорочення загального числа видів живих організмів; вміст аерозолів в атмосфері і хімічне забруднення навколишнього середовища. Перші вісім факторів співвіднесено з конкретними фізичними величинами та статистичними даними, а також встановлено їхні "безпечні" границі.

<strong>Десять факторів впливу людини на довкілля.</strong> Фото взято з сайту compulenta.ru
Десять факторів впливу людини на довкілля. Фото взято з сайту compulenta.ru

Так, зміни клімату пропонується оцінювати по концентрації діоксиду вуглецю в атмосфері та радіаційному впливу. Кислотність води вчені визначають по стану мінералу арагоніту в приповерхневих водах; для виміру концентрації озону була використана одиниця Добсона. За змінами циклів озону і фосфору планується стежити, визначаючи загальний обсяг атмосферного азоту, що використовується людством за рік, і обсяг фосфору, що потрапив за цей же час в океани. Відношення площі орних земель до загальної площі суші зображає, на думку вчених, зміну структури землекористування, а зменшення різноманітності живої природи вимірюється кількістю зниклих за рік видів (у перерахунку на мільйон).

Експерти роблять невтішний висновок: людство вже давно вийшло з безпечної області значень трьох із зазначених параметрів. Так, середня концентрація вуглекислого газу в атмосфері становить вже 387 (гранично-допустиме значення - 350) об'ємних одиниць на мільйон; при цьому щорічно використовується 121 млн. тон атмосферного азоту (тут, за розрахунками вчених, не слід перетинати позначку 35 млн. тон на рік). Проте, найбільше занепокоєння викликає швидкість зменшення кількості видів живих організмів: за рік зникає близько 100 видів з кожного мільйона, а в ідеалі це число не повинно перевищувати 10.

"Зараз ми вже просто не маємо права не враховувати можливі наслідки своїх дій, - підсумовує провідний дослідник Йохан Рокстром (Johan Rockström) із Стокгольмського університету. - Перетинати встановлені нами межі надзвичайно небезпечно. Це може обернутися катастрофою".

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу