Літо прийшло на Землю 13 тисяч років тому Автор: Вікторія · Опубліковано: 23.09.2009 13:13 · Розділ: Екологія

Австрійські вчені зробили висновок, що літо як відносно чітко виділена пора року, з'явилося на Землі не раніше, ніж 13 тисяч років тому. Автори нового дослідження вивчали донні відкладення в австрійському озері Ланге, зразки яких були підняті з глибин від 3,4 до 4,4 метра. Відповідно, вік відкладень становив від 19 тисяч до 13 тисяч років. Вчені аналізували склад рослин, у тому числі водоростей, останки яких збереглися в озері. За характером рослинності можна реконструювати клімат минулого. Так, чагарники, трави і багато водоростей здатні витримувати холодний клімат та різкі перепади температур, а деревам потрібна більш стабільна і тепла погода.

За підсумками своєї роботи дослідники зробили висновок, що після закінчення останнього льодовикового періоду (близько 20 тисяч років тому) на Землі поступово почало теплішати. 17 тисяч років тому середньорічні температури різко впали і цей локальний мінімум тривав 2,5 тисяч років. Приблизно 14,5 тисяч років тому клімат знову став більш теплим.

Під час такої "епохи нестабільності" чітко вираженого літа не було. Температура води в озері в холодні періоди не піднімалася вище 10 градусів Цельсія, а в теплі досягала всього 18 градусів. Вчені припускають, що атмосферна температура також була нестабільною.

Клімат древньої Землі до цього часу залишається предметом суперечок вчених. Про температурний режим планети в минулому дослідники можуть здогадуватись лише на основі непрямих ознак, тому в трактуваннях різних дослідників часто зустрічаються протиріччя. Однак майже всі вони згодні, що в минулому планета пережила кілька періодів глобального потепління та глобального похолодання.

Джерело newsme.com.ua


Інші новини розділу