Чому восени листя на деревах змінює колір? Автор: Вікторія · Опубліковано: 23.09.2009 11:55 · Розділ: Природа

Колір, якого набуває листя дерев восени, залежить від того, по який бік океану знаходиться ліс. Якщо в Північній Америці та Східній Азії осінні ліси полум'яніють відтінками червоного, то в Європі листя забарвлюється зазвичай в жовтий. Вчені з Університету Хайфи (Ізраїль) та Університету Куопіо (Фінляндія) пояснили, чим викликані такі відмінності.

Відомо, що за зелений колір листя навесні та влітку «відповідає» хлорофіл - пігмент, за участю якого здійснюється фотосинтез. Коли погода стає прохолодною, рослина припиняє виробляти хлорофіл, чутливий до холоду, і в дію вступають жовті та оранжеві пігменти - каротиноїди, які наявні в листі завжди.

Червоний колір листя забезпечують антоціани, які, на відміну від каротиноїдів, виробляються тільки восени. Вони виконують сонце-захисні функції: блокують радіацію і запобігають надмірному впливу світла. Крім того, вони діють як антифриз, не даючи клітинам листя замерзати при осінніх заморозках.

35 мільйонів років тому більша частина землі була покрита вічнозеленими джунглями або лісами, що складалися з тропічних дерев. Однак льодовикові періоди і сухість клімату призвели до того, що види дерев почали еволюціонувати, скидаючи листя в зиму. А деякі дерева, пристосовуючись до нових умов навколишнього середовища, отримали червоне забарвлення листя, яке відлякувало комах.

В Північній Америці та Східній Азії гірські ланцюги, що протягуються з півночі на південь, дозволяли рослинам і тваринам мігрувати в південному або північному напрямку в залежності від кліматичних коливань. Разом з рослинами та тваринами переміщалися комахи. У Європі спостерігалася інша ситуація: Альпи, простягаючись із заходу на схід, служили природним бар'єром, який перешкоджав міграції тварин. Багато видів місцевих дерев не змогли пристосуватися до холодів і зникли, а разом з ними вимерзли і комахи. В результаті у європейських дерев, що вижили після льодовикових періодів відпала потреба боротися зі шкідниками, і, як наслідок, у них перестали вироблятися червоні «відлякуючі» пігменти.

Джерело cio-world.ru


Інші новини розділу