Лікарям вдалося вилікували мавп від дальтонізму Автор: Вікторія · Опубліковано: 18.09.2009 16:49 · Розділ: Медицина

З допомогою генної терапії вчені з Університету Вашингтона (США) позбавили дорослих мавп від дальтонізму. Піддослідні мавпи мали вроджену ваду: вони не розрізняли червоний і зелений кольори. Лікарям вдалося повністю відновили сприйняття кольорів у тварин.

Дальтонізм або кольорова сліпота - спадкова, а, рідше, набута вада зору, що виражається в нездатності розрізняти один або кілька кольорів. Успадкування дальтонізму пов'язане з X-хромосомою, яка практично завжди передається від матері - носія гена синові, в результаті чого дальтонізм у двадцять разів частіше виявляється у чоловіків, що мають набір статевих хромосом XY. Дефект в єдиній X-хромосомі у чоловіків не компенсується, оскільки «запасної» X-хромосоми у них немає. Різною ступінню дальтонізму страждають 2-8% чоловіків і лише 4 жінки з тисячі.

Досі вчені вважали неможливим лікування дальтонізму в дорослому віці. Передбачалося, що додавання нової сенсорної інформації, тобто зорових рецепторів, необхідних для повноцінного кольорового зору, можливе лише в перші роки життя, коли мозок ще «пластичний» і піддатливий.

У ході останнього експерименту американські дослідники ввели дорослим самцям мавп саймірі (Saimiri sciureus) терапевтичні гени в світлочутливі клітини сітківки ока. Терапевтичні гени містили ділянки ДНК, що наділяють світлочутливі клітини здатністю розрізняти червоний і зелений кольори. Подальші аналізи показали, що лікування пройшло успішно. Тепер у самців саймірі є всі необхідні фотопігменти, які забезпечують повноцінний кольоровий зір.

Через два роки після проведення експерименту зір у піддослідних мавп не погіршився. Спостереження за тваринами тривають: вчені хочуть з'ясувати, наскільки довготривалим виявиться ефект нової методики лікування. Можливо, у недалекому майбутньому цю технологію можна буде використовувати для лікування дальтонізму в людини.

Джерело rgumenti.ru


Інші новини розділу