Міжнародний суд в Гаазі визнав о. Зміїний островом, а не скелею Автор: Lussilda · Опубліковано: 03.02.2009 18:05 · Розділ: Політика

Сьогодні, 3 лютого, Міжнародний суд в Гаазі поставив останню крапку в довготривалому конфлікті між Україною та Румунією щодо визначення державного кордону з описанням його проходження та нанесенням на карту (делімітація), а також в справі визначення виключної економічної зони між сусідніми державами.

Позов Румунії до України був направлений до Міжнародного суду (МС) в Гаазі у вересні 2004 року. Таке рішення румунської влади було ухвалене після того, як обидві сторони не досягли жодних позитивних результатів у вирішенні суперечки про водні кордони в Чорному морі шляхом двосторонніх перемовин, які велися з 1998 року.

Румунська сторона звернулася до суду, оскільки вважала, що острів Зміїний є не островом, а скелею. Натомість Україна доводила, що о. Зміїний все ж таки є островом, і довжина української частини узбережжя навпроти спірних територій становить 1058 км, а румунської – 258 км.

Своїм рішенням МС ООН нарешті визначив лінію делімітації континентального шельфу (КШ) та виняткових економічних зон (ВЕЗ) між Україною і Румунією. Яким буде остаточний вердикт, ми дізнаємося пізніше, адже юристи зараз проробляють рішення суду. Зокрема, щодо території з запасами нафти та газу на чорноморському шельфі. У будь-якому разі він стане обов’язковим для виконання й оскарженню не підлягає.

Напередодні, 2 лютого, прес-секретар Міністерства закордонних справ України Василь Кирилич повідомив: “Врегулювання у правовий цивілізований спосіб цього довготривалого спору є винятково важливим для України. Рішення, яке буде ухвалене Міжнародним судом, зніме дискусію, закриє суперечку між Україною та Румунією. Це рішення відкриє можливості залучення обома сторонами інвестицій у цей регіон і надасть можливість використовувати його природні ресурси”.

Як повідомляє УНІАН, Гаагський суд сьогодні виніс рішення, в якому зазначив, що «о. Зміїний не може вважатися частиною прибережної лінії України у визначенні серединної лінії при делімітації континентального шельфу та виключної економічної зони. Також суд вважає, що о. Зміїний не може вважатися частиною прибережної лінії України при визначенні серединної лінії при делімітації континентального шельфу та виключної економічної зони».

Заступник міністра закордонних справ України Олександр Купчишин, який брав участь в засіданні МС в Гаазі, прокоментував ситуацію: «Дуже важливо, що в українсько-румунських стосунках знято останню проблемну ситуацію. Лінія є компромісною, а рішення суду є обов’язковим для обох сторін», – сказав він.

З історичної практики відомо, що за весь час роботи Міжнародного суду винесені ними рішення завжди були компромісними і ніколи повністю не задовольняли запитів тієї чи іншої сторони. Як і в сьогоднішньому випадку.

Як передає УНІАН, О.Купчишин також зазначив, що дуже важливим є рішення суду, відповідно до якого «острів Зміїний було визнано островом з територіальним морем у 12 морських миль». Водночас, зазначив він, Зміїний не був визнаний релевантною обставиною для збільшення виключної економічної зони України.

Отже, за ювілейним 100-м рішенням МС у цій справі, частина території відходить Україні, а частина моря – Румунії. Тішить той факт, що розвідані Україною нафтові та газові родовища, за попередніми прогнозами, все ж таки залишилися за Україною.


Інші новини розділу

 • Нові знахідки в розслідуванні катастрофи Boeing-777

  Нові знахідки в розслідуванні катастрофи Boeing-777 · Марина Левицкая · 16.06.2016 17:21

  Світові ЗМІ продовжують писати про хід розслідування катастрофи літака Boeing-777, який був збитий ще два роки тому в липні. Нові знахідки, виявлені на місці трагедії, дозволяють експертам по-новому поглянути на причини цієї масштабної авіакатастрофи.


 • Жителі гватемальського міста побили і спалили свого мера

  Жителі гватемальського міста побили і спалили свого мера · lesya · 13.10.2015 23:42

  У цивілізованих країнах світу недобросовісних політиків кидають до в’язниці або ж просто звільняють з посади, чим частенько вони користають. Інша річ Гватемала – в цій країні навряд чи є багато охочих здобути владу. Цими днями моторошна історія сталася у місті Консепсьон, що знаходиться на заході країни. Місцеві мешканці запідозрили мера населеного пункту у злочині, і вирішили влаштувати самосуд. В результаті побитий і обпалений Базиліо Хуракана помер.


 • Завдяки "тихій дипломатії" королева Єлизавета самотужки врятувала монархію

  Завдяки "тихій дипломатії" королева Єлизавета самотужки врятувала монархію · lesya · 21.09.2015 22:30

  Королева Єлизавета ІІ вже давно викликає повагу і захват у британців. А тепер, коли настала ювілейна дата з початку її правління, і королеву визнали персоною, яка найдовше протрималася на троні, про Єлизавету ІІ заговорили з новою силою. Саме вона, вважають історики, без сторонньої допомоги змогла врятувати у Британії монархію.


 • Політик порівняв норвезьких курців з гонимими євреями

  Політик порівняв норвезьких курців з гонимими євреями · lesya · 07.09.2015 17:40

  Про ті поневіряння, які довелося пережити єврейському народу в роки Другої світової війни, відомо багато, але не все. Їх переслідували, масово розстрілювали, вбивали в газових камерах, мучили в концентраційних таборах. Та виявляється, є люди, яких ще й зараз точнісінько так само переслідують. І не у віддалених країнах Африки чи в мусульманському світі, закони якого нам незрозумілі, а тут, у нас, у розвиненій і вільній Європі, а точніше, у Норвегії. Недавно один норвезький політик заявив, що є категорія населення, яку переслідують так, як свого часу переслідували євреїв.


 • В Барака Обами розгледіли риси психопатії

  В Барака Обами розгледіли риси психопатії · lesya · 06.08.2015 16:00

  Недавно один американський журналіст вирішив порозмислити над тим, чи нема, бува, в американського президента якихось психічних відхилень. Проаналізувавши кілька публічних виступів Барака, а також деякі його звички, колумніст видання The American Thinker дійшов висновку, що в американського лідера присутні ознаки всіх трьох психологічних відхилень, що належать до так званої Темної тріади. У Барака Обами, на думку автора статті, є і нарцисизм, і макіавеллізм і психопатія.