Дослідники описали карликову планету Хаумеа Автор: Вікторія · Опубліковано: 17.09.2009 08:16 · Розділ: Наука

На Європейському конгресі планетарних наук в Потсдамі, на околиці Берліна, астрономи вперше представили опис карликового об'єкта Хаумеа, одного з найбільш віддалених небесних тіл Сонячної системи, і геологічну карту Ганімеда, супутника Юпітера.

Вчені, на чолі з Педро Ласерда з Королівського університету в Белфасті (Північна Ірландія) спостерігали за об'єктом Хаумеа, відкритим в 2005 році, за допомогою гігантських інфрачервоних телескопів на Гаваях. Цей крижаний карлик є частиною так званого поясу Койпера, розташованого за орбітою Нептуна. Загалом, це четвертий за величиною відомий об'єкт пояса після Еріду, Плутона (позбавленого статусу планети в 2006 році) і Макемаке.

Хаумеа обертається навколо своєї осі надзвичайно швидко. Вчені припустили, що це результат зіткнення з іншим космічним об'єктом, що мав місце більше мільярда років тому. Доба тут триває всього 3,9 години. Це призвело до того, що карликова планета набула форми подовженого алмазу з габаритами 2000 × 1600 × 1000 км.

Не дивлячись на таке шалене обертання, Педро Ласерда виявив інтригуючу темно-червону пляму на яскраво-білій поверхні Хаумеа, яка вказує на область, багату мінералами і органічними сполуками. Втім, також можливо, що тут просто більш висока частка кристалічного льоду.

У 2010 році будуть проведені спектрометричні спостереження карликової планети з використанням «Дуже великого телескопа» Європейської південної обсерваторії, які дадуть більше інформації про пляму і допоможуть зрозуміти, як з'явилися об'єкти поясу Койпера.

Тим часом Уес Паттерсон з Університету Джона Хопкінса (штат Меріленд, США) представив першу геологічну карту Ганімеда, найбільшого супутника Сонячної системи. На її укладання було затрачено сім років. Вчені користувалися даними, отриманими в 1979 році завдяки прольотах космічних апаратів «Вояжер-1» і «Вояжер-2», та інформацією, наданою до 1995-2003 роках у рамках місії «Галілео». Це всього лише третя карта, яка дає повне зображення поверхні супутника. Першими стали Місяць і Калісто, супутник Юпітера.

Джерело: computerra.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.