Німецькі вчені розробили спосіб економного варіння пива Автор: Вікторія · Опубліковано: 14.09.2009 11:09 · Розділ: Нові технології

Холодне свіже пиво для багатьох є одним з найбільших задоволень. Але мало хто замислюється над тим, що варіння пива - це дуже складний процес, що вимагає значних зусиль. Потрібно підготувати солод, зробити сусло, відфільтрувати його, закип'ятити, відсвітлити, охолодити, і навіть наступний за цим процес бродіння не є фінальним: потрібно провести ще одну фільтрацію і, залежно від того, наскільки швидко напій буде вжито, провести пастеризацію.

Більше ста років серед пивоварів існує класичне правило: «Не можна зварити гарне пиво без котла». Для отримання якісного напою потрібно кип'ятити сусло при температурі від 110 до 160 градусів за Цельсієм, а цей процес, який триває 1-2 години, вимагає величезних затрат енергії. Згідно з підрахунками, саме на кип'ятіння сусла йде 45% всіх енергетичних затрат стандартного пивоварного заводу.

Багато інженерів давно працюють над завданням зниження енерговитрат в пивоварінні, і нарешті співробітники Мюнхенського технологічного університету домоглися успіху. Ідея використовувати для виробництва пива комбінованої дії теплової та електричної енергії приходила до інженерів вже давно. Але при використанні цієї енергії виникали проблеми, тому що було неможливим нагріти сусло до температури вище 90 градусів за Цельсієм, у той час як технологія, яку використовують німецькі пивовари, вимагає кипіння сусла при мінімальній температурі 110 градусів за Цельсієм.

Вирішення проблеми вчені знайшли в цеолітах - мінералах пористої структури, які складаються в основному з алюмінію та кремнію і мають ряд цікавих властивостей. Зокрема, в залежності від температури і вологості, вони здатні віддавати або поглинати тепло і воду. Тобто, при нагріванні вони виділяють воду і приймають тепло. Якщо подихати на суху кульку цеоліту, то вона миттєво нагріється. Якщо ж нагріту кульку облити водою, то вона, вбираючи рідину, виділить тепло.

Урізноманітнити технологію пивоваріння співробітники Мюнхенського університету вирішили саме за допомогою цих властивостей цеолітів. Недостаючі, при використанні тепло-електричного методу, 20 градусів (як мінімум), фахівці мають намір отримувати з шару цеолітових кульок, обклавши ними зовні котел для варіння сусла. Вночі, коли пивоварні заводи практично не працюють, або працюють не на повну потужність, інженери пропонують нагрівати шар з цеоліту. Вдень, тепло, накопичене цим шаром, пропонується використовувати для досягнення оптимальної температури кип'ятіння сусла.

Комп'ютерне моделювання цього процесу показало, що таким чином, при виробництві пива можна заощаджувати як мінімум 20 відсотків енергії. Але поки що автори ідеї обережні у своїх оцінках і пропонують вважати, що цей спосіб гарантовано дозволить зберігати тільки десять відсотків енергії. Практичні випробування вже почалися і триватимуть до середини 2011 року.

А зараз, співробітники Мюнхенського університету мають намір продемонструвати свою технологію на Всесвітній торговельній виставці сировини, технологій, устаткування для виробництва, розливу та упаковки напоїв Drinktec-2009, яка пройде в Мюнхені в середині вересня.

Джерело news-agency.ru


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.