По очах можна прочитати спогади людини Автор: Вікторія · Опубліковано: 14.09.2009 10:28 · Розділ: Наука

Вчені відкрили спосіб зчитування пам'яті людини, просто стежачи за рухами очей, навіть якщо особа не може або не хоче згадувати те, що з нею було і те, що вона знає. Дослідники з Каліфорнійського університету (University of California) виявили зв'язок між гіпокампом, рухами очей та свідомою і несвідомою пам'яттю.

Гіпокамп - це ділянка мозку, яка відповідальна за свідоме згадування минулих подій. Але його точна роль поки є предметом наукових суперечок. Згідно з однією з теорій, навіть коли людина не може згадати, що з нею сталося, з пам'яті можна "витягти" спогади про певні явища, пов'язані з цією подією. Наприклад, спогади про які-небудь речі або людей, які з'являлися під час певної ситуації або подій, які людина пам'ятає, щоправда для цього необхідно використовувати непрямі методи читання пам'яті.

Щоб перевірити цю теорію, вчені з Каліфорнійського університету проводили функціональне магнітно-резонансне сканування мозку добровольців, коли вони намагалися встановити зв'язок між зображеннями, які їм показували до цього. Суть експерименту полягала в наступному - людям показували одночасно сцени і фотографії певних осіб, потім показували разом всі сцени і фотографії людей і просили встановити зв'язки між ними. В цей час їх мозок сканували і стежили за рухами очей.

Результати показали, що люди довше розглядали зображення облич людей, які відповідають даній сцені, ніж інші, навіть, якщо вони давали неправильну відповідь. Більше того, коли людина розглядала особу та намагалася знайти асоціювання зі сценою, гіпокамп був найбільш активним, навіть якщо вона не могла дати правильну відповідь. А пояснюється це тим, що за прийняття рішень відповідає передфронтальна ділянка кори головного мозку.

Загалом, подібні дослідження допоможуть краще зрозуміти роль гіпокампу у відтворенні пам'яті; вони також демонструють, що якщо людина не може щось згадати, то спогади можна прочитати по рухах очей і пов'язаній з ними активності гіпокампу. Більш того, було виявлено, що навіть коли гіпокамп справляється зі своєю роботою, спогади можуть бути помилковими, оскільки за це відповідає перефронтальна ділянка головного мозку. Результати цих досліджень можна застосовувати для надання допомоги людям, які втрачають пам'ять, або не можуть згадати якісь події у своєму житті чи для отримання відомостей від людей які вчинили злочини або шпигунів. Отже, тепер розвідникам доведеться вчитися тримати свої очі нерухомо під час допитів, щоб по них не можна було читати їхні спогади.

Джерело psy.rin.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.