В Грузії знайдено найдавніші лляні волокна Автор: Вікторія · Опубліковано: 14.09.2009 09:31 · Розділ: Цікаві факти

Інтернаціональна команда археологів і палеобіологів виявила на території Грузії мікроскопічні лляні волокна віком більше 34 тисяч років.

Знахідка була зроблена в печері Дзудзуана в Західній Грузії. В часи, якими датуються волокна, льон ще не вирощували, тому, швидше за все, люди збирали дикі рослини. Частина знайдених волокон була перекручена, а частина - пофарбована соком рослин; це означає, що мешканці Дзудзуани плели з льону тканину і мотузки: матеріал вони використовували для виготовлення одягу, а за допомогою мотузок скріплювали шкіряні деталі вбрання, зв'язували домашнє начиння або плели кошики.

За словами вчених, всі предмети із лляного волокна значно підвищували шанси на виживання стародавніх людей в суворих умовах регіону, оскільки дозволяли їм бути більш мобільними і часто змінювати місце стоянки.

Розкопки в Дзудзуані здійснювалися спільними зусиллями Офера Бар-Йосефа, Джорджа Гранта Маккерді і Джанет Маккерді з Гарвардського університету (США), Тенгіза Мешвеліані з Державного музею Грузії і Ганни Белфер-Коен з Єврейського університету в Єрусалимі (Ізраїль). Аналіз зразків ґрунту проводила Елісо Квавадзе з Інституту палеобіології при Грузинському національному музеї, саме вона й побачила під мікроскопом найдрібніші лляні волокна, досліджуючи три зразки пилку, знайдені в печері.

Ця знахідка стала найдавнішим на сьогодні, свідченням того, що стародавня людина використовувала в господарстві льон. До цього часу найстародавнішими вважалися відбитки лляних волокон віком 28 тисяч років, знайдені в Дольні-Вестоніце - пізньо-палеолітичній стоянці на території Чехії, в околицях міста Мікулов (Південна Моравія).

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу