Як подолати сором’язливість? Автор: Lesly · Опубліковано: 11.09.2009 10:25 · Розділ: Цікаві факти

Знайти людину, яка б ніколи в житті не зазнавала відчуття сорому нереально. Сором - це звичайне відчуття, яке виникає тоді, коли людина відчуває, що опустилася нижче соціальних норм або своїх власних стандартів. Це внутрішній сигнал тривоги, який свідчить про те, що індивід знає, коли він опиняється за межею загальноприйнятого та "правильного".

Дослідник з Університету Альберти (США), Джесіка Ван Вліє (Jessica Van Vliet), стверджує, що навіть для людей, які "з головою занурились" в це болюче відчуття є надія вийти з подібного стану.

"Сором може змусити нас радикально змінити своє життя, добиватися певних цілей. Важливо зазначити, що це відчуття є потужною рушійною силою в житті людини і, безперечно, є цінним", - розповідає Ван Вліє. – А проблематичним сором стає тоді, коли паралізує людину та змушує відсторонитися від оточуючих, що в свою чергу може призвести до різноманітних психічних розладів чи, навіть, повної втрати особистості для суспільства".

Дослідження, проведене Ван Вліє, наглядно демонструє, що люди, які постійно відчувають сором, схильні суб’єктивно оцінювати та надмірно персоналізувати ситуацію. Крім того, вони змиряються з таким станом речей, що призводить до нездатності змінити себе та своє життя.

"Коли люди відчувають сором, то зазвичай переконують себе "Це я винен, це моя вина, я поганий, я не можу зробити нічого, щоб змінити ситуацію", - ділиться своїми думками дослідниця. – Вони настільки ототожнюють себе з соромом, що стають нездатними бачити щось інше, крім цього відчуття. Це, безумовно, призводить до повного безсилля."

Психолог вважає, що одним з ключових моментів в боротьбі з подібними відчуттями є "відступ" від проблеми та її оцінка під іншим кутом зору. Саме з того моменту, коли постраждалий виявляє зовнішні чинники, які вплинули на його поведінку чи ситуацію (наприклад, дискримінація чи глузування ровесників) і навчиться робити різницю між поняттями "бути поганим" та "зробити щось неправильно", починається його перемога над своїми страхами та невпевненістю.

"Коли людина починає вірити, що вона може змінити ситуацію, це починає вселяти їй надію в краще майбутнє", - додала вона. - Наступним кроком у подоланні глибокого сорому є ототожнення себе з іншими: членами сім’ї, друзями чи суспільством вцілому. Цей метод допомагає прийняти себе таким як є і усвідомити, що ти - не найгірша людина під небом, що помиляєшся не тільки ти. Інші люди також можуть робити неправильні вчинки, можуть поводитися набагато гірше. Після цього, ти починаєш говорити собі: "Людям властиво помилятися, я людина, така ж як і інші люди"."

Джерело: bio-medicine.org


Інші новини розділу