Іспанія перетворюється на пустелю Автор: Вікторія · Опубліковано: 08.09.2009 16:31 · Розділ: Екологія

Південний схід Іспанії поступово перетворюється на пустелю. Хоча земля ще покрита зеленню, піски набагато ближче, ніж здається. Сам процес перетворення родючих земель на пустелю, - дезертифікація - серйозна проблема, яка зачіпає велику кількість посушливих територій нашої планети. Дезертифікація - це не просто менше опадів і, відповідно, рослин. З точки зору вчених, це означає, що родюча земля в районах з посушливим кліматом деградує. За різними підрахунками, від деградації земель страждають від 10 до 20% районів з сухим кліматом.

квартиры в Испании
квартиры в Испании

Доктор Фернандо Маестро (Fernando T. Maestre) і Адріан Ескудеро (Adrian Escudero) з Університету короля Хуана Карлоса (Іспанія) вивчали, процеси перетворення на пустелю Іспанії. За їхніми словами, масштаби дезертифікації і, особливо, динаміку цього процесу на даний час наука вивчає опосередковано. В основному, ступінь деградації земель оцінюють за даними аерофотозйомки, виділяючи площі острівців покритих рослинністю. Здавалося б, що простіше: вимірюєш площу рослинності і знаєш, наскільки родючі ґрунти поступилися місцем пустелі.

Проте, тут слід зазначити, що рослини пустельних зон діляться на три групи: ефемери - однорічні рослини з коротким періодом розвитку, які в'януть до настання засухи, багаторічні з відмираючим верхом та багаторічні вічнозелені (наприклад, хвойні). «Ступінь деградації завжди оцінювали по розмірах зелених острівців, а не по їхньому складу.», - підкреслив доктор Маестро. Цього разу, вчені вирішили перевірити, що насправді приховує в собі ґрунт посушливих районів. Вони перевірили його на всі можливі поживні речовини і спробували зіставити свої дані по 29 місцевостях Іспанії з офіційною статистикою.

«Навесні на, здавалося б, абсолютно пустельних землях з'являлися ефемери і ефемероїди - і все через те, що поживних речовин, особливо сполук фосфору і азоту, їм потрібно небагато. Тільки от ні родючими, ні придатними для сільського господарства ці землі не назвеш», - поділився думками вчений. Зате якість ґрунту чудово співвідноситься з площею багаторічних рослин (особливо тих, що не втрачають верхню частину). Чим менша площа таких рослин, тим більш розорений під ними ґрунт.

Джерело: infox.ru

Інші новини розділу