Астрономи виявили зірку, яка готується до вибуху Автор: Вікторія · Опубліковано: 08.09.2009 12:42 · Розділ: Цікаві факти

Міжнародна група дослідників виявила подвійну зоряну систему, в якій у найближчі кілька мільйонів років відбудеться вибух наднової зірки HD 49798. Астрофізики прогнозують, що, коли станеться вибух, HD 49798 буде видно на небі неозброєним оком.

У рамках дослідження вчені використовували дані, зібрані орбітальним рентгенівським телескопом XMM-Newton. За допомогою чутливих приладів на борту апарата, вчені змогли з'ясувати, що подвійна зірка HD 49798 готується до катастрофічного вибуху.

<strong>Подвійна зірка. 80% зірок нашої галактики є подвійними системами.</strong> Фото взяте з сайту scienceblogs.com
Подвійна зірка. 80% зірок нашої галактики є подвійними системами. Фото взяте з сайту scienceblogs.com

Дана система, розташована на відстані приблизно 2100 світлових років від Землі, привернула увагу астрономів ще в 1997 році. Тоді вчені з'ясували, що вона складається з білого карлика (фактично, це останки зірки після гравітаційного колапсу) і більш великого колеги. Карлик обертається навколо власної осі з періодом приблизно 13 секунд і вважається найшвидшим небесним тілом з відомих на даний час.

Фото взяте з сайту stsci.edu
Фото взяте з сайту stsci.edu

Особливістю цієї системи є маса карлика, що входить до неї. Вона складає більше 1,2 сонячних мас і продовжує рости, оскільки карлик "краде" масу в сусіда. При досягненні маси в 1,4 сонячних (так званої межі Чандрасекара), білий карлик вибухне.

Зовсім недавно вчені виявили наднову зірку SN 2005E, яка не належить ні до одного з відомих класів. Астрофізики вважають, що вона в минулому могла бути білим карликом, який "крав" матерію зірки, збагаченої гелієм.

Джерело lenta.ru


Інші новини розділу