Голуби сповіщають про небезпеку за допомогою своєрідного шуму крил Автор: Вікторія · Опубліковано: 04.09.2009 16:22 · Розділ: Природа

Багато тварин у ході еволюції виробили різні схеми поведінки, які забезпечують виживання в природних умовах. Запорукою виживання деяких стало годування у зграях або групах, де поява хижака може бути помічена будь-якою твариною. Однак така стратегія не буде мати успіху, якщо у тварин не буде дієвого способу моментально сповістити інших про небезпеку. Відомо, що не всі птахи здатні подавати тривожні крики. Біолог Роберт Маграт з Австралійського національного університету в Канберрі відкрив здатність чубатих голубів сповіщати співтрапезників про небезпеку за допомогою крил.

<strong>Чубатий голуб.</strong> Фото взяте з сайту dsc.discovery.com
Чубатий голуб. Фото взяте з сайту dsc.discovery.com

Для вивчення методів комунікації між птахами Маграт з колегами провели кілька експериментів. «Ми записали шум крил птахів, які спокійно злітають із годівниці, і порівняли зі звуком крил, які видавалися ними при зльоті, коли ми лякали їх опудалом яструба», - розповів автор дослідження.

За птахами вчені спостерігали в околицях Канберри. Там, на площі 150-200 га, зазвичай парами, а іноді в невеликих зграях годуються голуби. 13 годівниць з пшоном були розставлені в середньому на відстані 1,7 км один від одного.

Вчені записали 15 тривожних і 15 спонтанних злетів голубів з годівниць. Тривожні злети записувалися біля годівниць з одним голубом, коли птаха раптово лякало, запущене спостерігачем з укриття, опудало хижака. Спонтанний звук фікссувався, коли з годівниці з декількома птахами злітав лише один птах, - це робилося для того, щоб виключити випадки, коли голубів лякало щось непомітне для спостерігачів.

Після цього вчені прослуховували звуки записані біля годівниць, де харчувалися голуби. «Ми з'ясували, що птахи злітають саме тоді, коли чують тривожний шум крил одного зі своїх поьратимів. Вони здатні вловлювати, непомітну на перший погляд, різницю в цих звуках і діяти відповідним чином», - пояснив Маграт.

Також, досліджуючи спектр записаних звуків, науковці виділили в ньому дві тональні і одну атональну складову - безпосередньо удари. Виявилося, що шум крил голубів при тривожному зльоті більш низький, а удари лунають набагато частіше, ніж при звичайному зльоті. За особливий "звук небезпеки", - своєрідний свист - відповідає тонша, в порівнянні з іншими, восьма махова пір'їна першого порядку.

Джерело infox.ru


Інші новини розділу