До Дня вітру: чим живе Ботієвська вітроелектростанція сьогодні Автор: Марина Левицкая · Опубліковано: 15.06.2016 20:57 · Розділ: Нові технології

15 червня в Україні відзначається Міжнародний день вітру. В цей день по всьому світу проходять різноманітні публічні заходи. Всі бажаючі відвідують вітроелектростанції, зустрічаються з експертами, які розповідають про останні новинки в сучасній вітроенергетиці. В 2011 році Україна стала офіційним учасником цих заходів.


Найпотужнішою в Україні вважається Ботієвська вітроелектростанція. Вона розташована на березі Азовського моря, в селі Ботієво. Кореспонденти газети «Сегодня» побували на станції майбутнього та поділилися своїми враженнями від побаченого з читачами. Ось що вони розповіли.

Здалеку вітроелектростанція здається невеликою, але підійшовши ближче, стає зрозуміло, що це досить велика конструкція. Її висота – 94 метри, розмах лопатей, кожна з яких важить 12 тон, – 112 метрів. Таким чином, вся вітроелектростанція має вагу близьку 400 тон, і це не рахуючи фундаменту, на будівництво якого пішло більше 100 тон арматури.

Всередині вітроелектростанції чисто, як в лабораторії. Всі співробітники використовують виключно англійську термінологію, щоб не плутатись в перекладах. Будь-хто не може зайти всередину, а несанкціонований доступ присікається протягом декількох хвилин. Всі співробітники раз в два роки проходять тренування, на яких вчаться швидко спускатися з турбіни, де в вакуумних пакетах знаходиться спецобладнання. Дістатися нагору без спорядження неможливо. Також необхідно одягнути спеціальну верхолазну маску. Зверху вітер відчутно сильніший. Стає зрозумілим, чому вітроенергетиків називають «ковбоями вітру». Турбіна здається гігантським ласом, а вітер – це дикий неприборканий мустанг, який стає ласкавим в умілих руках. Зараз літо, тому сильних поривів вітру немає. Хороший вітер взимку, весною та восени, а літо – це період «затишшя».

Здалеку станція нагадує марсіанську лабораторію. Вона має незвичайний синій купол та витончені вигини стін. За нею знаходиться пожежна водойма, оснащена сучасною системою біоочищення. Цікаво, що тут живуть коропи та товстолобики. Також тут розташований вертолітний майданчик та сад з фруктовими деревами – черешнями, абрикосами та персиками. Вітроелектростанція нагадує лабораторію з сучасних фантастичних фільмів. Тут немає величезних труб, що здіймаються до самого неба, та щитів з лампочками. В залі управління можна побачити стіну, на яку виведені всі схеми. Перед нею півколом розміщені робочі місця співробітників станції. Всього на станції згідно штатного розкладу працює 21 людина. Управління станцією повністю автоматизоване. Саме тому тому тут завжди тихо та спокійно.

На Ботієвській вітроелектростанції часто проходять екскурсії. Школярі, студенти, фахівці і просто всі бажаючі можуть безкоштовно побачити цю величезну конструкцію. Потужність станції становить близько 200 мегават. Це дає можливість забезпечити місто Запоріжжя електрикою протягом п'яти місяців. Звичайно ж, щоб зрозуміти, як працює Ботієвська вітроелектростанція, необхідно хоч трохи розбиратися в енергетиці. Але ясно одне: тут використовуються найновіші технології світу. Наприклад, станція освітлюється унікальною системою плазмового світла, яка використовується у всім відомій Силіконовій долині. В планах вітроенергетиків – побудувати Приморську вітроелектростанцію та розширити Ботієвський енерговузол.

Справжній сюрприз чекає тих, хто вирішить прогулятися між «вітряками». По обидва боки дороги, яка з'єднує всі турбіни, розкинулися поля з пшеницею, горохом та соняшником. Недалеко можна побачити лісопосадки з табличками, що забороняють тут полювати. Всі тварини та птахи знаходяться під захистом станції. Таку заборону підтримали жителі сусідніх сіл, адже пострілом можна пошкодити обладнання. Завдяки цьому тут створили справжній заповідник.


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.