Вчені склали карту озер під товщею антарктичних льодів Автор: Вікторія · Опубліковано: 04.09.2009 11:30 · Розділ: Наука

Під кригою Антарктики знаходяться 124 активні озера, з'єднані системою каналів, які періодично висихають і знову наповнюються водою. Більша частина водойм зосереджена в прибережних районах, де бере активну участь в русі льодовиків і їхньому сповзанні в океан. Дослідження активності підлідних озер Антарктики надзвичайно важливе, оскільки тала вода може виступати як мастило, яке полегшує сповзання льодовиків і їх подальше танення в океані, що, по мірі потепління клімату, може призвести до помітного підняття рівня океану.

Вперше підлідні озера були виявлені в 60-70-х роках минулого століття за допомогою спостережень з борта літака, оснащеного радіолокаційним обладнанням. Пізніше, в 90-х роках, озера почали виявляти за допомогою супутникових спостережень, в ході яких вчені зафіксували понад 200 озер, що знаходяться під великим тиском з боку товщі льоду, яка покриває їх.

Перші припущення про те, що підлідні озера Антарктиди можуть з'єднуватися системою струмків і каналів з'явилися в 2006 році, коли супутникові спостереження за допомогою лазерних висотомірів виявили мінливість висоти не тільки шельфових льодовиків, які плавають на поверхні океану, але і льодовиків, що спочивають на ґрунті материка.

Остаточно підтвердити наявність активних озер вдалося команді вчених з Вашингтонського Університету в Сіетлі під керівництвом Бенджаміна Сміта (Benjamin Smith). Використовуючи дані супутникових спостережень за програмою NASA ICESat за останні 4,5 року, команда Сміта встановила, що з великої кількості озер під товщею антарктичних льодів активними є відносно скромне їх число - не більше 124 з нині відомих водойм. Більша частина озер знаходиться в прибережній зоні, і саме тут процеси обезводнення озер і їх повторного заповнення найбільш активні.

<em>Точками на карті позначено місця, де вчені виявили 124 активних озера під покровом арктичнихльодовиків. Теплі кольори (оранжевий та червоний) позначають місце знаходження більш повноводнихозер, тоді як холодними кольорами (зелений, блакитний) відзначено менші водойми. Рожеві ділянкивказують на розміщення раніше відомих неактивних озер.</em> Фото взяте з сайту spacefellowship.com
Точками на карті позначено місця, де вчені виявили 124 активних озера під покровом арктичнихльодовиків. Теплі кольори (оранжевий та червоний) позначають місце знаходження більш повноводнихозер, тоді як холодними кольорами (зелений, блакитний) відзначено менші водойми. Рожеві ділянкивказують на розміщення раніше відомих неактивних озер. Фото взяте з сайту spacefellowship.com

Використовуючи дані про товщину льоду та його властивості, команда фахівців зуміла визначити об'єми деяких озер і швидкості потоків, які їх з'єднують. Так, було виявлено, що частина водойм з'єднується відносно стабільними та слабкими потоками, в той час як між іншими періодично виникають невеликі річки. При цьому подібні потоки можуть з'єднувати як відносно близькі озера, так і водойми, що знаходяться на відстані сотень кілометрів.

"У більшості випадків подібні переміщення води між озерами Антарктиди відбуваються за короткі проміжки часу. Ймовірно, саме таким чином ведуть себе всі інші підлідні потоки води в Антарктиці", - підсумував Сміт.

Джерело ecoportal.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.