Мавпи здатні відчувати та розуміти музику Автор: Вікторія · Опубліковано: 03.09.2009 16:53 · Розділ: Природа

Мавпи-тамарини проявляють ознаки зміни настрою під час прослуховування музики, написаної спеціально для них, з використанням записаних звуків та криків мавп цього виду, що можна пояснити як здатність насолоджуватися музикою, яка розвинулася і у людей. Незважаючи на те, що музика - один з найбільш дієвих способів вплинути на настрій людини, психологи досі не можуть знайти еволюційних коренів здібності людей насолоджуватися музичними творами.

Музика, написана людьми, в поодиноких випадках впливає на емоційний стан інших приматів, і в більшості випадків цей вплив дуже слабкий і діаметрально протилежний емоціям, які вона викликає у людей. Команда вчених, до якої увійшли професор психології Чарльз Сноудон (Charles Snowdon) з Університету Вісконсін-Медісон і музикант Девід Тейе (David Teie) з Університету Меріленда в США вперше продемонстрували, що тамарини здатні сприймати спеціально для них написану музику, яка впливає на їхній емоційний стан.

Ця музика представляє собою 30-секундні звукові фрагменти, складені на основі різних звуків та криків цих мавп. Ці фрагменти можуть передати мавпам тривожний настрій або примусити їх відчувати себе в безпеці і виявляти дружелюбність по відношенню до оточуючих особин. Свою роботу вчені почали з музичного аналізу записів мавпячих криків і вигуків, в яких віртуозний музикант Тейе, який нічого не знав про тамаринів, зумів вловити ознаки занепокоєння або, навпаки, спокою чи позитивного настрою.

Після цього Тейе написав кілька музичних творів, в яких використав особливості звуків, що видаються мавпами - поступове підняття або зниження тональності голосу, а також тривалість деяких звуків.

"Ми використовували музичний прийом легато, за допомогою якого вдається отримати протяжні звуки, що діяли заспокійливо навіть на малих тамаринів, які ще не засвоїли мавпячої "мови". Короткі ж і уривчасті звуки (прийом стаккато) в цих музичних творах дозволяли нам змусити мавп зупинитися і завмерти", - розповів Сноудон. Прояви того чи іншого настрою у мавп вчені могли спостерігати протягом 5 хвилин після програвання їм звукових фрагментів.

Вчені вважають, що це відкриття дозволить по-новому поглянути на принципи вивчення спілкування між тваринами. Якщо до цього часу дослідники намагалися зрозуміти, яку інформацію несе в собі той чи інший звук, що видається тваринами, то тепер стає очевидно, що, окрім інформації, голоси тварин передають і емоційний стан від однієї особи до іншої. Ці ж твердження, за словами вчених, справедливі багато в чому і для людської мови, яка також може бути дуже емоційною.

"Емоційна складова музики та крики тварин можуть бути дуже схожими, і, якщо поглянути на це з еволюційної точки зору, то можливо помітити, що послідовності звуків різної висоти, їх дисонанс і тривалість виявляються важливими для передачі емоційного стану, як між тваринами, так і між людьми ", - підсумував Сноудон.

Джерело ecoportal.ru


Інші новини розділу