Чи потрібно рятувати мови, які вимирають? Автор: Марина Левицкая · Опубліковано: 14.12.2015 13:06 · Розділ: Суспільство

Згідно з останніми даними, за минуле століття в світі вимерло близько 400 мов. Приблизно кожні три місяці зникає одна мова. Сьогодні нараховується близько 6,5 тисяч світових мов, половина з яких може зникнути назавжди вже до кінця цього століття.


Справа в тому, що близько половини населення планети розмовляє однією з десяти найпоширеніших мов світу. Наприклад, найбільш популярною на всіх континентах сьогодні являється англійська мова. Вона вважається міжнародною мовою. Тому де б ви не опинилися, всюди зустрічаються люди, які вміють нею розмовляти. Саме тому батьки неодмінно хочуть почати навчання улюбленого чада якомога раніше. Английский для начинающих в режимі онлайн – це найкращий варіант для сучасної людини.

Постає питання: чи можна зберегти мовне різноманіття? Чи потрібно це людям? Неможливо визначити, які саме мови являються найбільш рідкісними. Близько 100 мов мають таку кількість носіїв, яку можна порахувати на пальцях однієї руки. Та й знайти їх дуже непросто. Є й такі, що прославилися на весь світ. Наприклад, в 2008 році на Алясці померла жінка, забравши з собою рідкісну еякську мову. Частіше всього, носіями мов являються літні та немічні люди, які навряд чи хочуть вихвалятися своє компетенцією.

Слід зазначити, що в світі існує декілька організацій, які опікуються мовами, що зникають. Серед них почесне місце займає Інститут живих мов. Становище з рідкісною мовою стає критичним, коли її заступає інша мова, як кажуть фахівці, домінантна. Володіння нею стає обов'язковим для навчання, роботи, спілкування з іншими людьми.

Часто траплялося так, що носіїв рідкісних мов переслідували і забороняли їм спілкуватися рідною мовою. Наприклад, це було поширеним явищем в Канаді та США. Найбільша кількість мов, що входять до групи ризику – в Північній та в Південній Америці. В Австралії в деяких школах дітям ще й досі викладають мови їхніх предків, але це досить рідкісне явище.
Дехто вважає, що зникнення мов цілком природне та закономірне. Але є й такі, що мають цілком протилежну думку.

Всі ці причини спонукають мовознавців робити все можливе для того, щоб зберегти різноманіття мов, поки це можливо. Вони складають словники, записують почуті історії та перекладають розповіді, зібрані з усіх куточків світу. Багато в чому їм допомагають новітні технології. Носії рідкісних мов мають змогу робити такі цікаві речі, які видавались неможливими ще покоління тому.

Джерело: http://www.bbc.com/ukrainian/vert_fut/2015/10/151023_vert_cul_why_we_must_save_dying_languages_dt

Інші новини розділу

 • Негативний вплив Facebook на людину

  Негативний вплив Facebook на людину · Anastasia · 18.01.2017 10:48

  Соціальні мережі забирають левову частку нашого часу впродовж дня. Звичайно багато з вас скажуть, що, фейсбучна активність у ХХІ столітті це нормально. Але проблема у тому, що мало хто з користувачів може відрізнити залежність від використання. У певний момент посмішка наших друзів змінилася на чатовий смайлик, а лайки стали прикладом прояву турботи та доброзичливості.


 • Ресторанна премія «Сіль»

  Ресторанна премія «Сіль» · Anastasia · 13.01.2017 15:05

  Наприкінці року, а саме 7 грудня, у столиці вручили щорічну ресторанну премію «Сіль». Нагороди – мідні сковорідки – отримали декілька закладів, які, на думку компетентного журі, є найкращими в нашій країні.


 • Що потрібно знати про поцілунки

  Що потрібно знати про поцілунки · Anastasia · 07.12.2016 17:09

  Журнал Time пише, що 55% чоловіків і 66% жінок припиняли багатообіцяючі стосунки через погані поцілунки. Вони наводять цікаві факти про нещодавні дослідження та анонсують тематичні книжки. Також видання ознайомлює читачів із нюансами, які потрібно знати для того, щоб сформувати культуру поцілунків.


 • Весілля в деталях

  Весілля в деталях · Anastasia · 28.11.2016 22:13

  Весілля – одна з найбільш відповідальних та захоплюючих подій у нашому житті. Зазвичай до неї готуються заздалегідь, але бувають випадки, коли все стається спонтанно, як у кіно. Тоді на допомогу молодятам приходять весільні координатори, друзі та родичі, які все швидко роблять.


 • Як швидко вивчити іноземну мову

  Як швидко вивчити іноземну мову · Anastasia · 28.11.2016 13:54

  Існує безліч порад, методів та шляхів для вивчення іноземної мови. Обирати можна з-поміж сотень варіантів, проте слід враховувати всі особисті якості та фактори, які зумовлюють стиль вашого життя. Пропри це, основу "рецепту" мають обов’язково складати стимул та бажання. На додачу, наведемо декілька корисних порад, які стануть у пригоді.