Науковий експеримент спростував міфи про визначення брехні Автор: Марина Левицкая · Опубліковано: 11.12.2015 12:27 · Розділ: Психологія

В лондонському науковому журналі Journal of Experimental: Physiology нещодавно були опубліковані цікаві результати досліджень щодо розпізнавання брехні, проведені викладачем слідчої психології Кріс Стріт та викладачем Деніелом Річардсоном, що займається вивченням роботи мозку. Вони частково розвіяли популярні способи виявлення брехні.


Вчені провели експеримент, в якому взяли участь звичайні перехожі на вулицях Лондона. Їм було запропоновано знятися в фільмі про туризм при умові, що вони повинні збрехати режисеру про свої подорожі у певні країни. Режисер не знає про обман і ставить питання, на які вони повинні спонтанно придумати відповіді, деталізуючи свої неіснуючі подорожі.

В результаті проведеного дослідження вчені отримали досить багато матеріалу, щоб зробити висновки про те, що значення «мови тіла», жестів, міміки під час визначення брехні дуже переоцінюється. Більш точним показником виявився час, на протязі якого респонденти давали відповідь на поставлене запитання. Вчені зазначили, що у тих, хто бреше, пауза між запитанням і початком відповіді є значно більшою, ніж у тих, хто говорить правду. Ще одна цікава деталь: людина, яка говорить правду, не задумується над тим, що їй можуть не повірити, а той, хто бреше, змушений весь час спостерігати за реакцією співрозмовника, щоб переконатися, чи той йому вірить. Виходячи з цього, був зроблений висновок, що брехун видає себе не зовнішніми ознаками, а кількістю нюансів, якими він супроводжує свою розповідь. Якщо брехун готувався до розмови, то він починає дуже швидко говорити, швидше, ніж той, хто говорить правду.

Вчені відзначили, що думка про те, що брехуни видають себе рухами очей, також помилкова, а час, протягом якого людина дивиться в очі своєму співрозмовнику, ні про що не говорить. Варто звертати увагу на те, про що говорить брехун, а не на те, як він себе поводить. Те саме стосується і занепокоєння. Часто трапляється так, що людина більше нервує, говорячи правду, а обманюючи співрозмовника, вона навпаки, почуває себе більш спокійніше.

На думку вчених, брехню можна визначити з точністю до 60 %, якщо аналізувати те, що говорить людина. Це більш ефективний спосіб визначення брехні, ніж будь-які зовнішні ознаки.

Джерело: https://tjournal.ru/p/truth-about-lies

Інші новини розділу