Вчені з'ясували, скільки спали первісні люди Автор: lesya · Опубліковано: 19.10.2015 16:29 · Розділ: Наука

Вчені говорять, що для людини природним є восьмигодинний сон. Але на практиці далеко не всім вдається стільки часу щодня виділити на те, щоб поспати. В результаті більшість сучасних людей страждають від недосипання.

Восьмигодинну тривалість сну дослідники ще давно встановили як норму. Вважалося, що як мінімум стільки спали первісні люди, вкладаючись спати з заходом сонця та прокидаючись на сході. Недавні дослідження показали, що це зовсім не так, і навіть в «природному» стані люди спали менше. Точнісінько стільки, скільки й сучасні люди, яким заважає виспатися штучне світло, безсоння та нічні розваги.

Щоб довести, що первісні мисливці-збирачі спали менше, ніж це прийнято вважати, антропологи провели дослідження з трьома групами сучасних мисливців, які до цього часу провадять традиційний спосіб життя. В дослідженні американських учених взяли участь представники племені цінаме з Болівії, плем’я бушменів з Намібії та Танзанійські Хадза.

Первісні люди спали не більше. ніж ми (фото з сайту www.vladtime.ru)
Первісні люди спали не більше. ніж ми (фото з сайту www.vladtime.ru)

Всього вчені проводили спостереження за особливостями сну майже сотні осіб, представників цих трьох племен.

Спосіб життя, який вони ведуть, за останні кілька тисяч років майже не змінився. Тому й звички цих людей дослідники визнали непрямим індикатором практик сну первісних людей.

Саме дослідження тривало декілька років. Виявилося, що всі ці племена, що різняться генетичними, географічними та історичними особливостями, підкоряються разюче поібним закономірностям.

Представники племен сплять менше шести з половиною годин на добу, в той час як жителі мегаполісів таки знаходять можливість виділити на сон сім-вісім годин.

З настанням темряви жоден з учасників дослідження не вклався спати – точно так само відбувається в містах, освітлених штучним світлом.

Після заходу сонця мисливці ще години з три перебували на ногах. Вони готували їжу, робили стріли, вечеряли, спілкувалися або ж складали плани на наступний день. Більше того, прокидалися вони ще до сходу сонця.

Не лягали мисливці спати й по обіді. Отримані американцями результати повністю спростовують теорію про те, що пообідній сон є для людини природнім, але його було пригнічено розвитком цивілізації. Розвитку цієї теорії, до речі, посприяло те, що багато людей, представників індустріального суспільства, відчувають сонливість в середині дня.

За весь час досліджень мисливці та збирачі практично ніколи не вкладалися спати після обіду.

Єдиною відмінністю, яку вчені помітили між представниками архаїчних племен та жителями мегаполісів є те, що перші практично не знають, що таке безсоння. Максимум два з половиною відсотка мисливців-збирачів не могли заснути вночі частіше, ніж один раз на рік. А в мовах племен сан і цімане навіть нема такого слова, яке б вживалося на позначення безсоння.

Натомість для представників індустріального суспільства безсоння – звичне явище. Його спостерігають в 10-30 відсотків мешканців мегаполісів.


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.