Завдяки "тихій дипломатії" королева Єлизавета самотужки врятувала монархію Автор: lesya · Опубліковано: 21.09.2015 22:30 · Розділ: Політика

Королева Єлизавета ІІ вже давно викликає повагу і захват у британців. А тепер, коли настала ювілейна дата з початку її правління, і королеву визнали персоною, яка найдовше протрималася на троні, про Єлизавету ІІ заговорили з новою силою. Саме вона, вважають історики, без сторонньої допомоги змогла врятувати у Британії монархію.

Дев’ятого вересня, пише журналіст Валентайн Лоу в The Times, настав історичний для Британії день. В цей день королева Єлизавета ІІ змогла перевершити рекорд королеви Вікторії, ставши монархом, який править Великобританією довше за всіх.

Втім, пояснює журналіст, у королеви Єлизавети є куди більша заслуга: саме завдяки їй, кажуть експерти, монархія у Британії взагалі вижила. При цьому головною заслугою Єлизавети II є не лише той факт, що вона зберегла монархію як таку – набагато більше значення має те, що монархія й досі залишилася центром життя британського суспільства, в той час як республіканський дух оселився в душах меншості.

Ситуація з монархією могла б скластися по-іншому. Приміром, вона могла б влитися в культуру знаменитостей, як Грімальді в Монако, що було б досить ризикованим кроком, перетворитися на зірку, на яку б посипалися плітки і скандали. Ясна річ, повністю уникнути всього цього королівській родині не вдалося, але завжди це з достоїнством робила сама королева.

Був, звісно, й інший шлях: монархія могла стати суто політичним інститутом. Але королева Єлизавета зуміла залишитися і «джерелом національної ідентичності, і фігурою, що являє істотний інтерес для громадської думки», підкреслює історик Роберт Томбс, автор книги The English and Their History ("Англійці і їх історія").

Свою думку з цього приводу висловив і професор Рідлі з Букінгемського університету. Він наголосив на схожості Єлизавети і Вікторії, при чому першу вважає більш вправним і успішним монархом. Скажімо, королева Вікторія іноді давала волю особистим почуттям, які брали верх над громадянським обов’язком. Нинішня королева про це навіть і не думала.

А ще королеві Єлизаветі ІІ, вважає біограф Роберт Лейсі, вдалося створити Британську Співдружність націй. "Більше жодній імперії в історії людства не вдалося перетворитися на сім'ю розумно дружніх націй - дисфункціональну час від часу, як і всі сім'ї, - часто перед обличчям істотного опору. Тетчер і Тед Хіт ненавиділи Співдружність і не хотіли мати з нею справи. Але вона утрималася на плаву завдяки Єлизаветі".


Інші новини розділу

 • Нові знахідки в розслідуванні катастрофи Boeing-777

  Нові знахідки в розслідуванні катастрофи Boeing-777 · Марина Левицкая · 16.06.2016 17:21

  Світові ЗМІ продовжують писати про хід розслідування катастрофи літака Boeing-777, який був збитий ще два роки тому в липні. Нові знахідки, виявлені на місці трагедії, дозволяють експертам по-новому поглянути на причини цієї масштабної авіакатастрофи.


 • Жителі гватемальського міста побили і спалили свого мера

  Жителі гватемальського міста побили і спалили свого мера · lesya · 13.10.2015 23:42

  У цивілізованих країнах світу недобросовісних політиків кидають до в’язниці або ж просто звільняють з посади, чим частенько вони користають. Інша річ Гватемала – в цій країні навряд чи є багато охочих здобути владу. Цими днями моторошна історія сталася у місті Консепсьон, що знаходиться на заході країни. Місцеві мешканці запідозрили мера населеного пункту у злочині, і вирішили влаштувати самосуд. В результаті побитий і обпалений Базиліо Хуракана помер.


 • Політик порівняв норвезьких курців з гонимими євреями

  Політик порівняв норвезьких курців з гонимими євреями · lesya · 07.09.2015 17:40

  Про ті поневіряння, які довелося пережити єврейському народу в роки Другої світової війни, відомо багато, але не все. Їх переслідували, масово розстрілювали, вбивали в газових камерах, мучили в концентраційних таборах. Та виявляється, є люди, яких ще й зараз точнісінько так само переслідують. І не у віддалених країнах Африки чи в мусульманському світі, закони якого нам незрозумілі, а тут, у нас, у розвиненій і вільній Європі, а точніше, у Норвегії. Недавно один норвезький політик заявив, що є категорія населення, яку переслідують так, як свого часу переслідували євреїв.


 • В Барака Обами розгледіли риси психопатії

  В Барака Обами розгледіли риси психопатії · lesya · 06.08.2015 16:00

  Недавно один американський журналіст вирішив порозмислити над тим, чи нема, бува, в американського президента якихось психічних відхилень. Проаналізувавши кілька публічних виступів Барака, а також деякі його звички, колумніст видання The American Thinker дійшов висновку, що в американського лідера присутні ознаки всіх трьох психологічних відхилень, що належать до так званої Темної тріади. У Барака Обами, на думку автора статті, є і нарцисизм, і макіавеллізм і психопатія.


 • Французькі нудисти протестують проти приїзду саудівського короля

  Французькі нудисти протестують проти приїзду саудівського короля · lesya · 27.07.2015 23:27

  У Франції місцеві нудисти виступили із протестом - їм не сподобалося те, що в країну з візитом завітав сам саудівський король. Зараз в районі Лазурного берега Франції тривають масові акції протесту.