Фізики розкрили спосіб швидкої евакуації Автор: Вікторія · Опубліковано: 26.08.2009 09:54 · Розділ: Цікаві факти

Група японських фізиків продемонструвала, що аварійний вихід використовується найефективнішим чином, якщо перед ним знаходиться перешкода. Висновки вчених базуються на результатах комп'ютерного моделювання і експерименту за участю 50 жінок, яким було потрібно якомога швидше вийти з кімнати через отвір шириною 50 см.

У звичайних умовах, як з'ясували вчені, з кімнати виходили в середньому 2,8 людини за одну секунду, однак при встановленні перешкоди (стовпчики шириною 20 см) на відстані 65 см від виходу цей показник виріс до 2,92 чол./с, що дає перевагу у 7 чоловік за хвилину.

Установка перешкоди, пояснюють дослідники, дозволяє звільнити майданчик перед самим виходом, на якому зазвичай скупчуються люди. При цьому вибір місця встановлення стовпчика значно впливає на ефективність такого заходу: якщо він розташовується строго по центру виходу, кімнату покидають всього 2,78 чол./с (у розглянутому вище прикладі перешкода знаходилося зліва від центру).

Дослідники пояснюють це тим, що на підході до отвору людям доводиться постійно змінювати напрямок руху, протискаючись крізь натовп, що, природно, знижує швидкість евакуації. Коли стовпчик знаходиться ліворуч, у тих, хто знаходиться праворуч або по центру отвору, з'являється вільний простір, вони роблять менше зайвих рухів і виходять швидше і, хоча тим, що знаходяться зліва, вибратися складніше, загальний ефект виявляється позитивним. Якщо ж перешкоду розташувати по центру, вона уповільнює просування більшої частини людей, і швидкість евакуації падає.

Джерело novoteka.ru


Інші новини розділу