Птахи знають закон Архімеда Автор: Вікторія · Опубліковано: 26.08.2009 10:15 · Розділ: Природа

Відомо, що птахи - істоти дуже обдаровані. Ворони і особливо папуги вміють відтворювати людську мову. Найбільш балакучі з усіх папуг - жако - володіють словниковим запасом, що нараховує сотні слів. А недавно вчені занесли до розряду пернатих інтелектуалів. .. граків. Вмінням говорити людською мовою ці птахи не відзначаються, зате добре знайомі із законами фізики. Так, наприклад, вони використовують камені, щоб підвищити рівень води в посудині.

Вважається, що спостереження аналогічного явища призвело грека Архімеда до відкриття закону, який пізніше назвали його ім'ям. Згідно з легендою, Архімеду доручили з'ясувати, чи була корона Герона II, царя міста Сіракузи, виготовлена з чистого золота, чи туди були додані якісь домішки. Для цього було необхідно визначити об'єм корони, проте вона мала неправильну форму - за допомогою геометрії зробити точні обчислення було неможливо. Рішення прийшло до Архімеда, коли той приймав ванну. Вчений зауважив, що його тіло витісняє з неї воду. У результаті Архімед прийшов до висновку: об'єм рідини, що виштовхується, дорівнює об'єму зануреного в неї тіла.

У ході експерименту гракам запропонували посудину з невеликою кількістю води. На її поверхні плавали шматочки їжі. Дістати їх звичайним способом птахи не могли - посудина була надто глибокою та вузькою. Поруч з посудиною дослідники поклали купку каменів однакового розміру.

В експерименті брали участь чотири граки. Два відразу здогадалися, що треба робити: вони почали кидати каміння в посудину, щоб рівень води піднявся до прийнятного рівня і вони могли добратися до їжі. Дві інші пташки впоралися із завданням, але трохи пізніше, з другої спроби.

Щоб з'ясувати, чи розуміють пернаті сам механізм процесу, під час наступного випробування вчені розклали перед ними камені різних розмірів. З'ясувалося, що граки обирали найбільші камені. Крім того, коли їм на вибір пропонувалися дві посудини, з водою і з тирсою, птахи обирали першу. Отже, розуміли, - скільки в тирсу каміння не кидай, її рівень не підніметься.

Джерело internovosti.ru


Інші новини розділу