Вчені підтвердили: шизофренія і творчість мають однакове походження Автор: lesya · Опубліковано: 09.06.2015 22:28 · Розділ: Психологія

Провівши спеціальне дослідження, вчені підтвердили, що у шизофренії та схильності до творчості однакове генетичне походженння. Саме тому генії та митці видаються часом такими дивакуватими.

Ті фактори ризику, що у високій імовірності відповідають за розвиток шизофренії та біполярного афективного розладу (БАР), як виявилося, визначають і творчі здібності людини. Більше того, чим більше таких спадкових факторів ризику, тим вища імовірність того, що людина в дорослому віці зароблятиме на життя музикою, живописом або літературою. Таких висновків вчені дійшли після ретельного аналізу даних про сто тридцять тисяч європейців. Наукові висновки та результати досліджень можна знайти на сторінках видання Nature Neuroscience.

Вченими давно було виявлено, що родичі тих людей, у яких медики діагностували шизофренію чи маніакально-депресивний психоз (саме цей розлад зараз називають БАР), надзвичайно часто зайняті у творчих професіях. І вчені ніяк не могли зрозуміти, чим зумовлений цей аномальний зв’язок - схожими умовами виховання та дорослішання, чи все-таки генами.

Щоб з’ясувати це питання, вчені взялися за аналіз даних. Дослідження проводилося під керівництвом Карі Стефанссона (Kari Stefansson), який заручився підтримкою своїх колег з ісландської компанії deCODE genetics.

Малюнок хворого на шизофренію (фото з сайту vk.com320 × 240)
Малюнок хворого на шизофренію (фото з сайту vk.com320 × 240)

В рамках роботи вчені відібрали дані про сто п’ятдесят тисяч здорових і хворих людей. Дослідникам вдалося з’ясувати, що одні й ті ж варіанти генів визначають підвищений ризик психічних захворювань у цій вибірці. Результати повторилися у випадку майже з вісімдесятьма сімома тисячами ісландців.

Ті ж варіанти генів, що є факторами ризику, було виявлено у сімнадцяти відсотків здорових мешканців Ісландії, що входять в національні творчі об'єднання акторів, танцюристів, музикантів, художників і письменників.

Щоб перевірити свої висновки, вчені взяли дані чотирьох масових обстежень шведів і нідерландців, які містили інформацію про тридцять п’ять тисяч осіб.

Припущення вчених підтвердилося: представники творчих професій майже на двадцять п’ять відсотків частіше є носіями генів шизофренії та БАР. І цей показник ніяк не залежав ні від рівня освіти, ні від наявності шизофреніків і носіїв БАР серед родичів.

Отож виходить, що генетичні чинники, які підвищують схильність до розвитку шизофренії і БАР, можуть позитивно впливати на творчі здібності абсолютно здорових людей.

Джерело: http://lenta.ru/news/2015/06/09/schizocreative/

Інші новини розділу