Вчені зняли на відео боротьбу імунної системи і ракових клітин Автор: lesya · Опубліковано: 22.05.2015 21:26 · Розділ: Медицина

Недавно генетикам вдалося виростити новий тип клітин, який дуже ефективно бореться з раковими утвореннями. Цю боротьбу зняли на відео.

Захоплюючий блокбастер було знято фахівцями Кембриджського інституту медичних досліджень. Сюжет - традиційний для багатьох голлівудських фільмів, і це боротьба добра зі злом. На стороні добра борються Т-лімфоцити - імунні клітини, що борються з вірусами та злоякісними утвореннями.

Щоб боротьба виглядала ефектніше, Т-лімфоцити замалювали в зелений колір. Правда, ці стражі нашого здоров’я дуже вже крихітні - розміри кожної такої клітини в десятки разів менші, ніж товщина людської волосини.

За словами дослідника Джилліана Гріффітса, в організмі кожного з нас живе ціла армія серійних убивць, які жорстоко розправляються з ворогами і чужинцями. В одній лише чайній ложці є п’ять мільйонів таких суперубивць.

Т-лімфоцити працюють дуже ефективно. Як тільки в організм потрапляє стороння і ворожа для нашого організму клітина (на відео вона зображена синім), імунні клітини її швиденько оточують, випускають хоботок на зразок того, що є у комара, і запускають всередину ворожої клітини отруйний білок - цитотоксин.

Клітина, в яку потрапляє цитотоксин, приречена. Але тут є велика проблема: Т-лімфоцитам потрібно дуже чітко бачити свою ціль. Адже якщо вони почнуть розправлятися зі здоровими клітинами, організм загине від власної імунної системи.

Свого часу цим недоліком нашого імунітету скористалася іспанка - вірус в першій чверті минулого століття всього за рік вбив більше ста мільйонів людей на планеті. При цьому вірус атакував в основному молодих і здорових людей.

З раковими клітинами існує інша проблема. Вони є породженням самого організму, тому імунна система на них не реагує. І коли їм вдається приспати пильність Т-лімфоцитів, вони починають атакувати здорові клітини нашого організму, невпинно і дуже швидко розмножуючись.

Низка вчених дотримуються думки, що у випадку, якщо б Т-лімфоцити стали чутливішими до ракових клітин, це захворювання вдалося б побороти. І ось недавно група дослідників з університету Пенсільванії під керівництвом професора Карла Джуна модифікували рецептори Т-лімфоцитів таким чином, щоб вони могли ефективніше виявляти клітин-зрадниць, не завдаючи при цьому шкоди здоровим клітинам.

Поки що в дослідженні взяло участь тільки два пацієнти вже досить похилого віку. Виявилося, що така терапія є дуже ефективною. Вчені представили результати на на форумі Американської асоціації онкологічних досліджень, але перед тим, як метод знайде широке практичне застосування, вченим належить провести ще багато досліджень, щоб уточнити ефективність терапії, а також щоб перевірити особливості побічних ефектів.Інші новини розділу