У Росії винайшли матеріал з властивостями лотоса Автор: Вікторія · Опубліковано: 25.08.2009 16:49 · Розділ: Нові технології

Російським вченим вдалося створити матеріал, поверхня якого моделює властивості листя лотоса, що має здатність до самоочищення. В буддизмі лотос вважається божественним символом чистоти і невинності, недарма знаменита мантра "ом мані падме хум" у вільному перекладі означає всього лише "О ти, що сидиш на лотосі".

Мається на увазі Будда, хоча не ясно, яким чином він зумів розташуватися на такій невеликій квітці та ще її не розчавити. При цьому, лотос, який росте на болотах, став символом буддизму не випадково - його листя має здатність до самоочищення і завжди залишаються білосніжними, причому причини цього явища аж ніяк не божественного характеру.

Поверхня листя лотоса покрита ворсинками найнеймовірнішої форми і розмірів аж до нанометрів (мільйонна частина міліметра), причому вода не може проникнути безпосередньо до поверхні між цими ворсинками, а скочується з них, забираючи з собою пилинки, які насіли на білосніжні пелюстки. Самі ворсинки є гідрофобними, тобто не змочуються і не вбирають вологу. Не дивно, що вчені вирішили змоделювати цей процес і виготовити матеріал, який здатен самоочищуватись. Нещодавно успіху досягли спеціалісти з фізфаку МДУ та Інституту елементоорганічних з'єднань імені Нєсмеянова.

Як основний матеріал було обрано знаменитий тефлон, який за допомогою вуглекислоти в надкритичну стані, коли СО2 є одночасно і газом, і рідиною, зробили непроникним для води. Ворсинки на тефлоні були отримані сучасним методом нанолітографіі - друк об'єктів нанорозмірів, а "промита" вуглекислотою поверхня набула надгідрофобних властивостей, які зберігаються тривалий час.

З нового матеріалу можна буде виготовляти деталі побутової техніки, корпуси різних агрегатів і пристроїв, що вимагають чистоти поверхні. Можна буде випускати і миючі скатертини та шпалери, покриття для підлоги і т.д. І хоча джинси або майки, які здатні самоочищуватись, з цього матеріалу не пошиєш, але ось плащі і парасольки - напевно. Можливо буде використовувати матеріал також для оббивки для меблів, в цьому випадку "сидіння на лотосі" буде реалізовано майже буквально.

Джерело lentа.ru


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.