NASA склало "хмарний атлас" світу Автор: lesya · Опубліковано: 15.05.2015 21:35 · Розділ: Природа

Зібравши цілу низку даних стосовно захмареності певних регіонів світу, спеціалісти зі Сполучених Штатів склали справжній хмарний атлас нашої планети.

В основу атласу, складеного співробітниками NASA, лягли дані, зібрані супутником Aqua за період з липня 2002 по квітень 2015 року. Головне завдання супутника - вивчення даних про циркуляцію води в океані та впливу хмар на земний клімат.

Щоб показати різну щільність хмар в різних регіонах, вчені використовували різний діапазон кольорів - від білого до різних відтінків синього. Якщо території зазначені синім кольором, то тут спостерігається повна відсутність хмар, якщо білим - то на цих територіях хмарність постійна. Для позначення інших регіонів використовували проміжні кольори.

Найбільш сонячними і посушливими на карті виявилися території Сахари, Близького Сходу, Австралії. Немає хмар на Антарктиді та заході Чилі.

Чимало безхмарних пустель можна помітити і в районі тридцяти градусів північної і південної широти. Вони, ці пустелі, утворюються в результаті роботи осередків Хадлі. Так прийнято називати особливості атмосферної циркуляції, в результаті дії яких сухі повітряні маси рухаються з екватора в тропіки. В тропіках вони осідають в нижніх шарах атмосфери, де вбирають в себе вологість цих пластів, що й не дає хмарам утворюватися. Далі осередки Хадлі повертаються на екватор, приносячи з собою низьковисотні вологі повітряні маси, які піднімаються вгору і змушують пар конденсуватися в хмари.

Хмарний атлас світу (фото з сайту http://techno.bigmir.net/discovery/1582864-Oblachnyj-atlas--NASA-pokazalo-samye-dozhdivye-i-suhie-regiony-mira)
Хмарний атлас світу (фото з сайту http://techno.bigmir.net/discovery/1582864-Oblachnyj-atlas--NASA-pokazalo-samye-dozhdivye-i-suhie-regiony-mira)

Рясно вкриті хмарами і кордони полярних та середніх широт. Місцевий клімат знаходиться під впливом осередків Феррела, які змушують повітря рухатися вгору, що в результаті створює високі атмосферні фронти, які й зумовлюють ту чи іншу погоду в середніх широтах.

Крім того, на утворення хмар впливають і інші фактори, серед яких доволі важливими є особливості місцевого рельєфу. У місцях, де розташовуються високі гірські хребти, потоки повітря виштовхуються вгору, від чого на схилах гір спостерігаються дощі та вітер. Але ці дощі трапляються тільки на навітряних схилах гір, в той час як з протилежного боку їх нема. Це відбувається тому, що під час переміщення на іншу сторону хребта хмари втрачають всю вологу, в результаті чого на підвітряних схилах утворюються мляві пустелі на кшталт Тибетського нагір'я та Долини Смерті у Каліфорнії.

Джерело: http://gigamir.net/techno/news/pub1746159

Інші новини розділу