Після землетрусу Еверест зменшився на дюйм, інші вершини "виросли" Автор: lesya · Опубліковано: 05.05.2015 18:46 · Розділ: Природа

Наприкінці минулого місяця, двадцять п’ятого квітня, в Непалі стався сильний землетрус, що забрав тисячі життів. За окремими підрахунками, кількість загиблих в результаті стихії сягнула семи з половиною тисяч осіб.

Однак не лише людям землетрус завдав шкоди - він, як виявилося, змінив природу. Найвища вершина світу - гора Еверест - навіть втрнатила свою колишню висоту.

Крім того, піднятися на Еверест цього року туристам-альпіністам навряд чи вдасться: лавини, викликані потужним землетрусом, зруйнували існуючі маршрути, а на те, щоб прокласти нові, знадобиться немало часу, пояснюють фахівці.

Місцями зруйновано й столицю країни - місто Катманду. Тут, як кажуть очевидці, розвалено багато будівель та пошкоджено дороги.

Що ж стосується найбільшої вершини світу, то її “ріст”, за окремими даними, зменшився на дюйм - майже на два з половиною сантиметри.

Такі дані озвучили представники некомерційного консорціуму геофізичних досліджень UNAVCO. Вивчивши дані, отримані з європейського супутника “Страж-1”, що саме проходив над Джомолунгмою двадцять дев’ятого квітня, вони й виявили, що гора стала нижчою.

Але інші вчені кажуть, що цифра - завищена. За підрахунками професора Роджера Білхи (Roger Bilham), співробітника Об'єднаного інституту досліджень в галузі охорони навколишнього середовища, Еверест втратив у висоті не більше, ніж один-два міліметри. Вчений, навпаки, виявив, що деякі вершини після землетрусу “виросли”. Приміром, гірський масив Аннапурна, розташований в Гімалаях, після землетрусу збільшився на цілих двадцять сантиметрів.

Землетрус в Непалі забрав 7.5 тисяч життів (фото з сайту www.gismeteo.ua)
Землетрус в Непалі забрав 7.5 тисяч життів (фото з сайту www.gismeteo.ua)

Ці дані частково підтверджуються німецьким аерокосмічним центром. Його співробітники дійшли висновку, що земля навколо столиці Непалу Катманду також виросла. Мова йде про територію розміром п’ятдесят п’ять на вісімнадцять миль (вісімдесят вісім на двадцять дев’ять кілометрів), загальна площа якої складає дві з половиною тисячі квадратних кілометрів. За даними експертів, територія навколо столиці Непалу піднялася на три фути - приблизно дев’яносто один сантиметр.

Такі зміни рельєфу вчені пояснюють ослабленням напруги земної кори, яке спричинили підземні поштовхи.

До землетрусу геологічна платформа була в напрузі, як стиснений ластик, а після удару стихії «розслабилася». Власне, це і спричинило зміни в розмірах на поверхні.

Джерело: http://lenta.ru/news/2015/04/30/greeneggs/

Інші новини розділу