"Жити-пити. 40 градусів життя": про що говорять сучасні українські письменники Автор: lesya · Опубліковано: 07.04.2015 14:25 · Розділ: Культура

На уроках української літератури в школі діти вивчають твори класиків. Нечуй-Левицький, Тарас Шевченко, Марко Вовчок, Ольга Кобилянська, Іван Франко, Леся Українка, Панас Мирний, Карпенко-Карий, Тичина, Сосюра, Стус та Симоненко - ось далеко не повний список авторів, творчість яких вивчають учні в школах.

У своїй творчості українські письменники піднімали актуальні проблеми суспільного життя. Але часи йдуть, змінюється світогляд, і, як наслідок, змінюються проблеми, або, якщо навіть не самі вони, то, принаймні, їх позиціонування. І ось такі оновлені “актуальності” описують у своїй творах сучасні письменники.

Щоправда, в учнів старших класів нема можливості ознайомитися з роботами таких авторів, як Оксана Забужко, Юрій Покальчук, Андрухович, Марія Матіос, Любко Дереш, Ірен Роздобудько, Таня Малярчук чи Тарас Прохасько - просто тому, що навіть уроки літератури в школі за новою програмою не включають в себе вивчення творчого доробку сучасних українських письменників. І це цілком зрозуміло - розум підлітків ще не готовий до сприйняття їхнього філософського і подекуди украй натуралістичного змісту.

Візьмімо хоча б збірку оповідань "Жити-пити. 40 градусів життя". Його досить сильні твори, що висвітлюють проблему алкоголізму в сучасному суспільстві, надто важкі для сприйняття старшокласниками, хоча у відсутності актуальності їх не звинуватиш: саме в підлітковому віці в багатьох відбувається перше знайомство з алкоголем та наркотиками.

Фото з сайту modernlitaly.blogspot.com
Фото з сайту modernlitaly.blogspot.com

Українські автори у своїх оповіданнях вирішили по-новому глянути на проблему алкоголізму. По-новому - в літературі та культурі. І цей новий культурний припис був характерний ще для одинадцятого століття: “Якщо зловживаєш алкоголем - йди лікуйся”.

У збірці - одинадцять історій. Всі вони різняться сюжетом, метафоричними засобами, стилем та художністю, але їх об’єднує одна спільна мета: показати, як алкоголь калічить людські долі.

Досить сильним є оповідання Ірен Роздобудько. Написане воно у формі репортажу, пересипаного подекуди уривками інтерв’ю з лікарем. В оповіданні Ірен Розповідає про “виключених із соціуму людей, ділиться їхніми історіями, а також пояснює, чому вони почали пити.

Наталія Шевченко назвала свою історію «Заповітна мрія». В ролі головного героя, з уст якого й ведеться розповідь, маленька дівчинка, у якої є мрія: щоб її батьки розлучилися, адже тато, коли перебере зі спиртним, б'є маму. Одного разу мати вирішує повіситися, але невдало, та в дівчинки розвивається серйозна хвороба - на нервовій основі.

А ось Лариси Денисенко вдалася до натуралізму. В її історії йде мова про чоловіка, який після запою лежить в білій гарячці. Дружина та дочка намагаються врятувати йому життя. Подробиці його стану - огидні, і ними вміло оперує Денисенко.

Підсумувати ідею усіх оповідань, що увійшли до збірки, можна перефразованими рядками Оксани Забужко: “Я алкогілик. В цім моя межа. Як прянощ з кінчика ножа у мене втрушено залежність”


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?