Медики розробляють вакцину від менінгіту Автор: Вікторія · Опубліковано: 20.08.2009 17:09 · Розділ: Медицина

Найближчим часом вчені планують випустити нову ефективну вакцину від менінгіту. Її основу складуть антитіла-блокатори дії ферменту NanA, який сприяє проникненню шкідливих бактерій із крові в мозок, що і є причиною розвитку менінгіту.

У сучасному світі існує безліч захворювань, які або призводять до смерті, або сильно ускладнюють життя після проведення курсу лікування. Одна з таких хвороб - менінгіт, - запалення оболонок головного та спинного мозку, яке викликається бактеріями, вірусами та іншими причинами. Менінгіт, звичайно, не виникає, якщо вийти на холодну вулицю з мокрою головою, як це часто кажуть нам наші мами та бабусі, але підхопити його не так складно, як і не складно просто не помітити розвитку недуги, вирішивши, що сильний головний біль - це просто напад мігрені.

Бактеріальний менінгіт, як правило, викликають шкідливі бактерії, пневмококи. У випадку швидкого розвитку захворювання, 30% людей помирають, а половина з тих, хто залишився в живих, до кінця життя страждають від різного роду неврологічних розладів, наприклад, глухоти, судом, зниження розумової діяльності або порушення моторних функцій.

Менінгіт розвивається, коли бактерії потрапляють з крові в мозок. При цьому вони проходять так званий «гематоенцефалічний бар'єр», свого роду «фільтр», створений організмом людини, який регулює обмін речовин між кров'ю та тканинами мозку. Для того, щоб подолати цей бар'єр і потрапити в мозок, віруси і молекули або повинні бути малі (як кисень), або бути здатними розчинятися в ліпідних компонентах мембран клітин цього фільтру – як етанол. Є ще один спосіб пройти гематоенцефалічний бар'єр, яким і користуються пневмококи, - вони потрапляють в мозок використовуючи як таран білок NanA, що ним багата їхня оболонка. Той же білок сприяє і розповсюдженню в організмі вірусу грипу.

Суть експерименту, проведеного дослідниками, полягає в тому, що вони вилучили «шкідливий» білок з оболонки пневмококів та внутрішньовенно заразити мишей цими генетично зміненими збудниками менінгіту. Виявилося, що, в порівнянні з мишами, зараженими звичайними пневмококами, у тварин, які отримали бактерії з дефіцитом NanA, ураження мозку виявилося набагато меншим.

Таким чином, антитіла, спрямовані проти дії NanA, стануть на заваді можливості пневмококів потрапляти в мозок, проходячи гематоенцефалічний бар'єр. А це означає, що вакцина з цими антитілами стане новою потужною зброєю в боротьбі зі страшною хворобою під назвою менінгіт, яка поки що лікується, в основному, не завжди ефективнодіючими антибіотиками.

Джерело rin.ru


Інші новини розділу