Вчені виявили, що в темряві людям хочеться брехати Автор: lesya · Опубліковано: 13.03.2015 09:14 · Розділ: Психологія

Нещодавно канадські вчені провели дослідження впливу темряви на особистість людини. У висновках, опублікованих журналом Psychological Science, зазначено, що темрява,приховуючи особистість,створює сприятливу атмосферу для брехні.

Дослідники стверджують, що викликане темрявою відчуття анонімності дає людям впевненість у прихованості своїх дій та захищеності від сторонньої уваги. «Темрява дає людям оманливе відчуття того, що їх особи непомітні, а дії приховані. Це дещо схоже на те, що відчувають діти, граючись в хованки. Вони переконані, що коли самі нічого не бачать, то теж надійно сховані від стороннього ока», - кажуть учені.
Психологами Ванессою Бонс і Чень-Бо Чжун (університет Торонто) та Франческою Джиною з університету Північної Кароліни було проведено ряд експериментів з метою перевірки ролі, яку відіграє темрява у провокуванні злодійкуватості та корисливої поведінки.

Перший експеримент передбачав об'єднання досліджуваних у дві групи: одна розміщена у темній кімнаті, а друга – у світлій. Кожен з учасників експерименту отримав по два конверти. В одному з них, коричневому, було10 доларів, а білий конверт – порожній. Кожен піддослідний отримав завдання заповнити таблицю з двадцяти матриць, які,в свою чергу, містили по дванадцять тризначних чисел. За п'ять хвилин кожен з учасників повинен був знайти в матриці два числа, які б в сумі давали десять. За кожну правильну відповідь вони залишали собі 50 центів. В кінці експерименту учасники повинні були покласти решту грошей до порожнього конверта. Таким чином, за 1 год.40 хв. кожен з групи міг заробити 10 доларів (максимальний результат). При підрахунку результатів було виявлено, що обидві групи виконали завдання однаково, проте в «темній» групі учасники частіше шахрували, а отже, незаслужено заробили більшу суму грошей.

У другому експерименті частина учасників одягала затемнені окуляри, решта – окуляри з прозорими скельцями. В ході експерименту кожен із учасників отримував по 6 доларів, котрими вони мали поділитися з незнайомцем (експериментатором). Як виявилося, власники темних окулярів поводили себе більш егоїстично, віддаючи меншу суму незнайомцеві. Третій експеримент до деталей відтворив попередній, але, крім того, дослідники виміряли ступінь анонімності піддослідних. Знову ж таки, ті хто одягав темні окуляри, виявилися скупішими та повідомили, що почували себе під час експерименту менш підконтрольними, аніж їх опоненти.

Всі три експерименти підтвердили, що темрява жодним чином не впливала на анонімність, але, тим не менше, провокувала неетичну поведінку людей.


Інші новини розділу