Відмова від хабара завдає більшої психологічної шкоди, як згода його прийняти Автор: lesya · Опубліковано: 11.03.2015 16:00 · Розділ: Психологія

В умовах, коли в цілому світі намагаються вести боротьбу з корупцією, ненавидячи та зневажаючи хабарників, психологи вирішили зазирнути у внутрішній світ тих, хто бере чи вимагає хабарі. Провівши спеціальне дослідження, вони з’ясували вельми несподіваний факт – виявляється, наша психіка сама по собі не хоче відмовлятися від хабара.

Так, людина, яка приймає рішення відмовитися від хабара, зазнає куди більшого психологічного дискомфорту, ніж та, яка погодилася це зробити. І відбувається це тому, що відмова завдає прямої шкоди економічним інтересам того, хто не хоче брати чужі гроші.

Відповідне дослідження проводилося вченими з іспанського Університету Жауме I в Кастельон-де-ла-Плана. Вчені виявили, що відмовлятися від хабара людей спонукає прагнення до соціально схвалюваної поведінки, а також страх перед покаранням. Але далеко не ці чинники найбільше впливають на психологічний стан людини - весь настрій після відмови від додаткового прибутку створює і формує саме усвідомлення прямого збитку своїм інтересам, пояснює співробітник лабораторії експериментальної економіки при університеті Тарек-Тахер Хапер Лопес.

Експеримент проводився наступним чином. Брали трьох гравців - дві фірми, які беруть участь у тендері, і одного державного службовця. Всього учасників дослідження назбиралося дев’яносто три. В рамках дослідження учасники-компанії презентували рівень своїх товарів та послуг для виграшу державного тендеру.

Коли вже приймалося остаточне рішення, перед компанією, яка програла, поставало питання, давати чи не давати хабара, щоб все-таки виграти тендер. Відповідна дилема поставала і перед державним службовцем, якого мучили сумніви з приводу того, брати або не брати хабар.

На другому етапі експерименту піддослідним дали право фірмі, що програла, ініціювати - перевірки щодо інших учасників торгів. І якщо факти корупції були виявлені, фірму повністю позбавляли прибутку, а угоду розривали. Якщо ж ніяких порушень не було виявлено, дохід втрачала компанія, що ініціювала перевірку.

За словами дослідників, переважна більшість піддослідних вибирала соціально схвалювану поведінку, а не особисту економічну вигоду від хабара.

Але дослідників все-таки цікавив сам процес прийняття рішень – під час цього вони перевіряли піддослідних за допомогою поліграфа. В процесі експерименту четверо піддослідних покинули дослідження, тому представлені дані відображають інтереси вісімдесяти дев’яти осіб.

81,4% рішень «чиновників» таки були пов’язані з питанням про власну вигоду, решта 18,6% переживали з приводу етичності свого вчинку. А найпотужнішу фізіологічну реакцію викликало питання максимізації власної вигоди.

Підсумувавши всі дані, вчені визнали, що відмова від хабара провокує бурхливішу фізіологічну і емоційну реакцію, ніж реакція людей, які наважуються взяти хабар, як і тих, хто роздумує, давати чи не давати гроші чиновнику.

Джерело: http://www.newsru.com/crime/10mar2015/spaincorruption.html

Інші новини розділу