У Норвегії заграли на льодяних музичних інструментах Автор: lesya · Опубліковано: 04.03.2015 10:27 · Розділ: Цікаві факти

Досить незвичний музичний фестиваль проходить щорічно у Норвегії. Ice Music Festival передбачає виконання різноманітних музичних творів виключно на інструментах, зроблених з льоду. Заснований ще в 2005 році норвезьким композитором Тер'є Ісунгсетом, він ось уже ціле десятиліття збирає поціновувачів музики з усіх куточків світу. Це, можливо, єдиний захід такого роду, в якому успіх залежить не стільки від майстерності виконавця, скільки від погоди, адже надмірний мороз не менш небезпечний для льодових інструментів, ніж відлига. При сильному морозі лід стає дуже крихким, тому інструмент може розлетітись від найменшого дотику.

Ніжний звук витончених арф та віолончелей майже неможливо відрізнити від їх більш традиційних родичів завдяки умілим рукам інтернаціональної команди скульпторів. Як зазначають самі скульптори, вирізати з льоду музичний інструмент – не найтяжча справа. Набагато складніше – це натягнення струн та налаштування крижаного інструмента. Та й доставити його неушкодженим на сцену надзвичайно важко.

Диригує процесом виготовлення крижаних шедеврів американець Білл Ковітс – майстер льодових скульптур зі світовим ім'ям. Він ділиться деякими секретами майстерності: «Ми змушені постійно вчитися, адже іноді приходиться виготовляти інструменти, які ми взагалі не бачили, хіба тільки на світлинах. Музиканти нам розказують, що для них найважливіше, пояснюють, як влаштовані основні вузли того чи іншого інструмента». Цього разу скульптор ошелешений не на жарт, адже йому потрібно вирізати з льоду талатут і рінглу, а про існування таких музисних інструментів він навіь не підозрював. Талатут – музичний інструмент, що нагадує трубу, в яку, щоб видобути потрібні звуки, слід дмухати з різною силою. Рінгла складається з крижаних пластин, розміщених в певному порядку. Їх дивовижна мелодія зачаровує навіть чотирилапих слухачів.

Як зазначає організатор та ідейний натхненник фестивалю Тер'є Ісунгсет, гарне звучання крижаних інструментів залежить не тільки від майстерності скульпторів, а й від якості льоду. Протягом декількох років він вивчає звучання льоду на різних континентах і вже добре знає, що морський лід має низький, глухуватий звук, а озерний звучить значно дзвінкіше. Знає він і заповідні місця, де лід найспівочіший. Це північ Швеції, Канада, Байкал і, звичайно, рідна Норвегія. «Це цікаво, - ділиться секретами музикант,- щороку лід звучить в різних тональностях. На цей раз мені подобається".

У творчому доробку фестивалю – свіженький альбом "Meditations", зіграний на крижаних інструментах. До нього ввійшли мелодії тих місцевостей, з яких брали лід для інструментів.


Інші новини розділу